ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Планина која се смета за „живо суштество“: Некои веруваат дека овој вулкан е ковачница на грчки бог

Голем вулкан како Етна секогаш предизвикувал страв и почит кај жителите на Сицилија. Затоа, не е изненадувачки што сè уште кружат легендите на најголемиот италијански остров.

Локалните жители веруваат дека Етна ќе ја поштеди нивната куќа ако остават специјален подарок на масата.

Антички мит

Некои од легендите и митовите за оваа планина преживеале уште од античка Грција. Се верува дека Хефест, грчкиот бог на огнот и ковачот, се вљубил во островот и решил да ја користи Етна како ковачница, па од него повремено излегуваат искри.

Современа легенда

Во последно време, се развиваат нови легенди, а најпозната од нив е онаа за побожните браќа.

Легендата вели дека двајцата млади браќа ги запознале своите родители на голема надморска височина на планината кога започнала ерупцијата. Младите одлучиле да ги спасат своите родители по секоја цена, па ги ставиле на грб и тргнале кон подножјето на Етна. Сепак, нивните родители биле тешки, па младите не можеле да трчаат брзо. Тие се сопнале и паднале, а лавата била зад нив. Потоа почнале да се молат, а лавата се поделила на два дела и така им ги спасиле животите.

podnozje na Etna

Селаните што живеат во близина ја третираат Етна како живо суштество. Од таа причина, ако ерупцијата се приближи до куќата или градот, некои луѓе оставаат шише квалитетно вино на масата.

Сè уште се верува дека Етна, ценејќи го подарокот, ќе ја поштеди куќата. Иако звучи чудно, некои локални жители веруваат дека овој обичај помага да се смири лутиот вулкан.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!