ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Плескавици од риба: Толку се вкусни што може да ги користите во хабургер

Плескавици од риба: Толку се вкусни што може да ги користите во хабургер.

Секогаш феноменални, лесни за обликување, крцкаат, убаво се печат.

Состојки:

  • 1 кг мелена риба
  • 1 лажица сув зачин
  • 1 полна лажичка пиперка
  • 1 еднаква лажичка лук во гранули
  • 1 полна лажичка мелен црвен пипер
  • 1 лажица сушен магдонос
  • 2 полни лажици зачин за рибја чорба
  • На врвот на лажичка сол или да не додадете, зависи од тоа колку сакате солено, подобро е да пробате без затоа што веќе додадовме сув зачин и момче во кое има сол
  • 4 лажици презла (лебни трошки)
  • на врвот на лажичка сода бикарбона

Подготовка:

Ако рибата е полу замрзната, почекајте да се стопи, а потоа додадете ги горенаведените состојки.

Трошките од леб овде служат да соберат вишок вода и да ги направат плескавиците лесни за обликување.

Додавањето зачин за рибја чорба е малку магија и со него хамбургерите се неспоредливо подобри отколку без, така што количината на пиперка и сол се намалува, или ја нема воопшто, затоа што ја додаваме.

Добро измешајте рачно, за да добиете компактна маса и да се изедначат боите. Ќе го видите и самите, прво рибното месо ќе се разликува од зачините, но кога добро ќе го измешате, сè ќе биде во иста боја, некое светло црвено, темно портокалово.

Загрејте го маслото „од прст“ во тавата и земете ја смесата за плескавици, формирајте топче помеѓу дланките, а потоа израмнете го на средина, така што насекаде е со иста дебелина. Тие малку ќе отечат кога ќе бидат прекрстени на средина.

Печете на средна топлина, внимавајте да не ги препржите.

Послужете ги, на пример, со компир салата или некое друго гарнирче со риба.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!