ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Победете ја болеста при патување: Совети како да се спречи гадењето на природен начин

Победете ја болеста при патување: Совети како да се спречи гадењето на природен начин.

Иако не е долготраен проблем, ниту остава трајни последици, болеста од движење создава непријатни потешкотии што можат да го расипат уживањето во патувањето.

Во моментов е сезона на празници и повеќето луѓе патуваат некаде. Некои патуваат со автомобил, некои со авион, автобус или брод.

Многу луѓе доживуваат гадење и главоболки и замор. Причината за сето ова е таканаречената „болест при движење при патување“ или „морска болест“, а професионалното име на болеста е кинетоза.

Болеста на движењето се карактеризира со појава на непријатни симптоми како гадење, вртоглавица и повраќање и во потешки форми, замор, ладна пот и пад на крвниот притисок.

Како се појавува болест на движење?

Во секој момент на движење, мозокот прима тековни податоци од различни делови на телото и се обидува да состави целосна слика за тоа што прави телото во тој момент. Но, ако кој било дел од оваа слика не одговара на претходно стекнатото знаење, може да се појават симптоми на болест на движење.

Болеста на движењето се јавува кога мозокот прима различни стимули од рамнотежниот систем лоциран во внатрешното уво, отколку другите рецептори, особено видливите. Ова се случува кога ритамот на движење се менува и не можеме да ги видиме овие постојани промени во форма на лулка, отскокнување, забрзување и забавување, ги чувствуваме само нив.

– Не купувајте сладолед за деца на патните станици, исто така треба да избегнувате газирани пијалоци со цел заштита од гадењето.

– Избегнувајте големи оброци пред патувањето, особено брза храна, како што се хамбургери и ќебапи, млеко и млечни производи, газирани пијалоци, кафе не се препорачуваат . Најдобро е да јадете тост и да пиете чај од камилица.

Користете паузи наместо лекови

Различни лекови кои ја потиснуваат гадењето може да се најдат во аптеките. Овие се обично антихолинергични и обично се земаат половина час пред патувањето и ја блокираат желбата за повраќање. Некои експерти не советуваат употреба на лекови против гадење кај деца, а наместо лекови, тие предлагаат природни лекови.

– Лековите можат да влијаат на нервниот систем и да создадат негативни ефекти. Тие не се препорачуваат за деца помали од 10 години, ако не знаете дали детето е чувствително – подобро е да не давате. Добро е да се прават паузи на патот, да има доволно свеж воздух во возилото. Направете мали паузи за да излезете од возилото, измијте се, може да го намокрите и вратот кога е жешко, направете неколку склекови.

Алтернативни третмани

Најдобро е да ја запрете активноста што ви предизвикува непријатност. Во случај да постои тенденција на гадењето, направете се што можете за да спречите нарушување. Најбезбедно превозно средство за луѓето склони кон гадење кога патуваат е возот.

Како прва помош и најдобра превенција од гадење се домашните чаеви.

– Чаевите направени од нане, камилица, кич, трева од ајдук и чај од пчела од виолетова или мелиса се одлични лекови. Тие го смируваат гастроинтестиналниот тракт и нервниот систем, а мелемот од лимон мириса на лимон. Пијани се млаки, без дополнителни шеќери, можеби со малку мед. Не се препорачуваат ладно засладени чаеви, бидејќи тие го иритираат стомакот, исто како гума за џвакање. Добро е да се земат тврди бонбони, засновани на билки – против гадење.

Како да се спречи болест на движење?

Совет е да гледате во една насока додека патувате. Обидете се да спиете поголемиот дел од времето, да слушате лесна музика и да заборавите на читање книга.

Ако имате проблем со гадење, препорачливо е да седите на предното седиште, а ако патувате со воз, никогаш не седете во спротивна насока од правецот на патувањето.

Ограничете ги движењата на главата и држете го цврсто на задното седиште. Пијте вода во мали голтки, но често.

– Најмалку гадење има кога патувате со воз, поради големината на составот, а нема толку големи кривини. Во авионот, има можни нарушувања при полетување и слетување, гравитациониот систем делува на варењето, па луѓето го опишуваат „како целата абдоминална празнина да се искачува до грлото“.

Лековите не помагаат кога летате со авион, има совет да ги затворите очите при полетување. Ако летате со авион, обидете се, ако е можно, да купите билет за место над крилото.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!