ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Подгответе совршени слатки од само две состојки

Подгответе совршени слатки од само две состојки

Се чини дека овие денови, за време на пандемијата на корона вирусот и изолацијата на храната, храната нè привлекува повеќе од кога било. Некои уживаат во тесто, пити, мек леб, додека други прават колачи, колачиња , овошни салати … На кој начин да го свртиме, во текот на минатата година, многумина се пожалија на прекумерна тежина. А, како тоа да не се случи, погледнете ги одличните совети , кои ќе ви помогнат во сето ова.

Затоа, пробајте мудро да го испланирате вашето мени. Не мора да трошите пари на слатки и да ги броите нивните калории, но обидете се сами да направите здрав десерт.

Но, ако не сте премногу навикнати на готвење, а сте потрошиле залиха за слатките, не грижете се. Избравме три победнички рецепти за вас, за вкупно почетници, кои не само што не бараат никакви посебни кулинарски вештини, туку бараат само по две состојки.

Чоколадна торта

Звучи надреално? Но, не и нереално. Да се ​​направи торта од само две состојки навистина звучи неверојатно, но исто така е можно. Што е најважно, тоа е многу едноставно, и се што ви треба се јајца и чоколадо.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 250 грама чоколадо

Подготовка:

Веднаш на почетокот, вклучете ја рерната да се загрева до 170 степени. За тоа време, нежно растопете го чоколадото во  микробранова печка додека не стане целосно течно.

Одделете ги белките од жолчките и изматете ги убаво. Постепено додавајте ги жолчките во растопеното чоколадо и сè добро измешајте. На крај, комбинирајте го чоколадото со жолчки и белки и добиената смеса истурете ја во плех за печење и печете 30 минути. И тоа е тоа! Послужете кога е ладно.

cokoladna-torta

Совршени слатки – Карамела чаши

Состојки:

  • 200 гр шеќер
  • 200 мл слатка павлака

Подготовка:

Загрејте го шеќерот на тивок оган во тава со дебело дно додека не порумени. Важно е да не треба да го мешате шеќерот додека се топи, но само внимавајте да не го запалите со малку вртење на садот. Потоа внимателно истурете ја павлаката и мешајте на тивок оган додека шеќерот повторно не се стопи и не се комбинира со павлаката.

Смесата, односно карамелата, треба да се истури во стаклени чаши. Ако случајно карамелата се стврдне во сервирање, не грижете се. Сè што треба да направите е да го загреете малку во микробранова печка или на пареа и повторно ќе биде совршено.

caramela

Здрав бисквит

Потребно е:

  • 2 зрели банани
  • грст овесна каша

Постапка за подготовка:

За ова брзо уживање, кое исто така може да биде одличен избор за појадок, загрејте ја рерната на 180 степени.

Излупете две зрели банани со вилушка и додадете овесна каша. Промешајте, обликувајте топчиња од околу една полна лажица од смесата и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Времето за печење не треба да биде подолго од 13 до 15 минути, но тоа повторно зависи од рерната, како и од тоа колку сакате крцкав бисквит. Изладете го изметот и послужете ладен.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!