ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Подобар сон, релаксација и слабеење: Зошто секој треба да пие чаша млеко пред спиење?

Подобар сон, релаксација и слабеење: Зошто секој треба да пие чаша млеко пред спиење ?

Пиењето топло млеко пред спиење може да стане навика повторно кога ќе откриете кои придобивки ги носи тоа.

Често се водат дебати за тоа дали млекото е здраво или не. Најновите истражувања покажуваат дека поради изворот на витамини и минерали, млекото е пријател на нашиот имунолошки систем.

Млекото е одличен извор на протеини, здраво е за коските и има најмногу придобивки кога се пие пред спиење , исто како кога бевме деца. За жал, оваа навика се губи со текот на годините, но лекарите нè потсетуваат колку е добра чаша млеко за нашето тело.

1. Подобар сон

Неколку студии врз луѓе и животни покажаа дека пиењето млеко пред спиење поттикнува на подобар сон. Млекото содржи триптофан и мелатонин, кои помагаат полесно и побрзо да заспиете. Тиртофан игра важна улога во производството на серотонин, кој го подобрува расположението.

Покрај тоа, науката покажа дека внесувањето доволно триптофан и мелатонин ја намалува анксиозноста.

2. Помага при слабеење

Покрај тоа што ви помага да спиете подобро, млекото може да биде добар сојузник доколку сакате да изгубите тежина. Имено, слабиот сон може да биде причина за зголемување на телесната тежина, па подобрувањето на квалитетот на спиењето може да биде решение за елиминирање на вишокот килограми.

Покрај тоа, млекото е полно со протеини, така што е одлична замена за оброците во доцните ноќни часови, што исто така може да биде виновник за зголемување на телесната тежина.

3. Има релаксирачки ефект

Консумирањето млеко пред спиење има психолошко влијание, бидејќи потсвесно нè потсетува на тоа кога сме биле мали и кога шолја млеко пред спиење беше неопходен ритуал . Исто така, нè релаксира со вистинско чувство на сигурност.

Интересни факти за млекото:

  • Повеќе од 87% од кравјото млеко е вода.
  • Клеопатра се капела во млеко бидејќи верувала дека тоа ја прави кожата помека.
  • Млекото е единствена храна што можете да ја пиете во текот на денот без да ги внесувате сите потребни хранливи материи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!