Подобрете ја меморијата со овој пијалок: Потребни се само две состојки!

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Подобрете ја меморијата со овој пијалок: Потребни се само две состојки!

Губењето на меморијата може да биде симптом на разни болести, но најчеста причина за заборавот е атеросклерозата на мозокот.

Можно е да се спречи стеснување на крвните садови и да се подобри меморијата со помош на чаеви од билки од еребица.

Истурете пет лажици мелена кора од еребица со половина литар вода и варете два часа на тивок оган.

Консумирајте 30 милилитри исцеден пијалок три пати на ден, половина час пред оброк. Третманот трае два месеци. Кантарионот (Inula helenium), прелијте го со половина литар вотка. Оставете да отстои еден месец. Земете 30 милилитри тинктура еднаш на ден. Третманот трае два месеци.

Конзумирајте една лажица чај четири пати на ден. Истурете две лажички кокота со чаша врела вода, па оставете ја да отстои еден час. Консумирајте третина од чаша чај – три пати на ден со лажичка мед

Истурете една лажица пченични трици со чаша врела вода. Почекајте еден час. Потоа додадете друга чаша врела вода во чорбата и оставете ја да стои десетина минути. Пијте две третини од чаша пијалок – три пати на ден после јадење. Истурете една лажица семе од зачини со чаша врела вода. Почекајте еден час.

error: Content is protected !!