ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Покрај лукот, оваа се најмоќните природни антибиотици

Покрај лукот, оваа се најмоќните природни антибиотици.

Ви претставуваме природни лекови кои мора да ги имате во домашната аптека.

Антибиотските ефекти на лукот се познати уште од античко време, а покрај него, постојат и други природни лекови кои помагаат при разни болести како настинка, грип, забоболка и разни респираторни инфекции.

Покрај тоа, овие природни производи имаат позитивен ефект врз имунитетот, зајакнувајќи го одбранбениот механизам на телото.

Покрај лукот, ова се најмоќните природни антибиотици, кои треба да ги имате во домашна аптека.

Мед

Познато е дека медот има антимикробни својства. Исто така, одличен е за лекување на воспаление на дишните патишта, но и за лечење на раните. Медот содржи органски киселини, минерали во трагови, антимикробни соединенија, витамини Ц, А и бета-каротин, како и сите минерали од Б-комплексот.

Покрај тоа, медот содржи висока концентрација на водород пероксид и мравја киселина, кои имаат антибактериски својства.

Чајно дрво

Етеричното масло од ова растение има и антибактериско дејство. Помага при атлетско стопало, габични инфекции на ноктите, херпес, сите воспаленија на кожата, вклучувајќи акни, рани и изгореници, како и во третманот на тврди и болни чирови. Исто така, есенцијалното масло од чајно дрво е одлично за отстранување на првут.

Меѓутоа, за разлика од другите природни антибиотици, чајното дрво никогаш не треба да се зема орално бидејќи може да предизвика сериозни несакани ефекти, а кога се нанесува на кожата треба да се разреди бидејќи може да предизвика алергиска реакција, бидејќи е многу силно.

Жалфија и мајчина душица

И двете од овие билки имаат силни антисептички ефекти и најчесто се користат за болки во грлото, вклучително и бактериска ангина. Исто така, може да се земаат орално за воспаление на горниот и долниот респираторен тракт, а за воспаление на кожата, се применуваат надворешно.

Жалфијата се препорачува како течност за плакнење на воспалените непца, а исто така помага при појава на херпес, додека мајчина душица е одличен лек за кашлица, бидејќи го стимулира кашлањето при продуктивни кашлица, а сувата кашлица смирува.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!