ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Половина час сон во текот на денот го спасува здравјето

Половина час сон во текот на денот го спасува здравјето.

Попладневната дремка има многу позитивно влијание врз здравјето на луѓето.

Недоволниот сон или слабиот квалитет на спиење можат негативно да влијаат на здравјето. Со цел да се спречи лошото влијание и да се заштитите од последиците од лошиот сон, краткото спиење во текот на денот може да биде решение.

Спиењето во текот на денот го нормализира присуството на хормони и протеини кои се поврзани со стресот. Исто така, краткиот дневен сон ја поддржува функцијата на имунолошкиот систем. Истражувањето спроведено од француски научници покажува дека нивото на потенцијално опасен хормон на стрес се зголемува за 2,5 пати ако спиењето во текот на ноќта е ограничено на само два часа.

Половина час попладневна дремка го нормализира нивото на штетни хормони

Со следење на 11 здрави мажи на возраст од 25 до 32 години, откриено е дека е доволно е да спиете само двапати 30 минути во текот на денот со цел да се нормализира нивото на овој штетен хормон.

Недоволниот сон не е поврзан само со дестабилизација на нивото на хормонот на стресот, туку има и зголемен ризик од дебелина, дијабетес, висок крвен притисок и депресија.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!