ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Поради ова мастите се таложат, а ние не сме свесни

Поради ова мастите се таложат, а ние не сме свесни.

Нутриционистите велат дека повеќето луѓе прават голема грешка при изборот на храна за првиот оброк во денот. Затоа маснотиите брзо се таложат на стомакот.

Ако сакате да спречите понатамошна акумулација на маснотии, престанете со овие навики:

Не дозволувајте соковите да ве измамат

Можеби мислите дека чаша сок е најдобриот начин да го започнете денот, но всушност тоа е голема грешка. Не само што ќе бидете исполнети со голема количина шеќер, туку и ќе внесете многу малку хранливи витамини.

Многу подобра идеја е да пиете чаша вода и да јадете портокал. Целото овошје нуди низа витамини и минерали во својот сок, а хранливите влакна на овошјето ќе го одржат заситеноста на организмот до ручек.

Наполнете ја енергијата, но на здрав начин

Палачинки и колачите на баба припаѓаат на групата храна што никогаш не треба да се јаде за појадок, особено кога додатоците и прилозите се слатки. Наместо тоа, уживајте во црн тост и обидете се да јадете малку протеини во форма на јогурт, сирење со малку маснотии или варени белки. Ќе се чувствувате сити многу подолго.

Одолете им на искушенијата

Колачињата се одлични и многу вкусни, но ако денот го започнувате со нив, обидете се колку што можете повеќе за да ја искорените оваа навика. Зрнести шеќери, печени колачи, ѓевреци, кифли од цимет се многу примамливи, но многу веројатно ќе предизвикаат покачување на шеќерот во крвта, придружено со пад на енергијата и предвремено чувство на глад.

Ова исто така може да предизвика преедување доцна навечер, што е многу лошо за вашето здравје.

Не го исфрлајте кафето

Не мора да се откажувате од утринската доза кофеин, иако сте опседнати со моменталната диета. Во случај телото да не реагира негативно на кофеинот, се препорачува да го консумирате.

Кафето може да биде вкусен и природен начин да го подигне вашето расположение и функцијата на мозокот. Се разбира, бидете внимателни со кафето, ако ви требаат повеќе од две шолји за да го започнете денот, може да предизвикате нарушувања на спиењето.

Обрнете внимание на прилозите за кафе

Ако она што го ставате на кафе може да предизвика зголемување на телесната тежина (шеќер, шлаг, слатка павлака, сирупи), тоа повеќе не е чаша обично кафе, всушност се претвора во вистинска калорична бомба.

Ако го консумирате ова неколку пати на ден, несомнено ќе се акумулираат калории. Одземете малку шеќер и работете на уживање во утринското готвење на традиционалното кафе со што е можно помалку додатоци.

Бидете подготвени кога гладот ​​изненадува

Ако честопати брзате и немате време за појадок, секогаш носете здрави грицки со вас. Клучот за здрава исхрана е да ги планирате оброците однапред. Пакување со бадеми, индиски ореви и други јаткасти плодови е најдобро решение против гладот.

Држете се до една порција

Кога сервирате храна, обидете се да ја сервирате секоја храна во едно парче, парче сирење, едно јајце, парче овошје или зеленчук, парче леб и чаша житни култури се најдобриот начин да бидете подготвени за сите секојдневни предизвици. Сепак, имајте на ум колку калории е за да не претерувате со внесот на калории во текот на денот.

Запомни ја оваа поговорка

Една стара поговорка вели: „Појадувајте како крал, ручајте како принц и вечејте како просјак“, имајте го овој цитат на ум во текот на денот и знајте дека сигурно сте на пат кон здраво слабеење.

Не се потпирајте на чоколади од житарици

Чоколадите од житни култури се консумираат како брз појадок, но многу од нив содржат калории колку еден десерт! Многу енергетски барови се всушност највообичаениот бисквит завиткан во житарки, со многу повеќе шеќер отколку што ви треба.

Малку природен путер од кикирики на парче леб ќе биде многу подобро решение. Направете неколку сендвичи однапред и секогаш чувајте еден на работа и еден дома.

Избегнувајте коктели

Без разлика дали станува збор за викенд или работен ден, вашиот прв оброк треба да ве подигне (и да ве исполни со калории во тој процес). Намалете го алкохолот колку што можете повеќе и имајте на ум дека само вотката содржи 100 калории од сите состојки во вашиот коктел.

Појадокот е задолжителен

Иако се чувствувате сити од синоќешната вечера, обидете се да јадете барем малку од вашиот доручек. Обилните оброци доцна во ноќта може да го оптоваруваат вашето тело и да го нарушат варењето, дури и да го нарушат сонот.

Ако го правите ова понекогаш, не прескокнувајте го појадокот. Прескокнувањето оброци може да предизвика забавување на метаболизмот, затоа можете да земете парче тост, топол чај, јаболка, јогурт со што е можно помалку маснотии.

Секогаш е добро да се вклучи вода со секој оброк, тоа ќе го хидрира телото и ќе ви помогне да се чувствувате сити и задоволни многу подолго.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!