ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Поради овој став, сакале да го запалат, а бил во право за се: 7 заклучоци на Фројд за љубовта и сексот!

Поради овој став, сакале да го запалат, а бил во право за се: 7 заклучоци на Фројд за љубовта и сексот!

Контроверзниот психијатар и пионер на психоанализата веруваше дека дури и бебињата имаат сексуален нагон!

Пред Саманта Џоунс (серијалот „Сексот и градот“), Сигмунд Фројд го направи сексот важна тема. Тој тврди дека дури и бебињата имаат еротски чувства и дека сите делови на телото можат да бидат еротски. Фројд знаеше дека љубовта, сексот, фантазиите, па дури и амбивалентноста се дел од свесното, но исто така и од несвесниот дел од нашето битие.

Да бидеме целосно искрени, Фројд не бил секогаш во право . Тој не ја разбираше најдобро женската сексуалност и изнесе неколку заблуди за оргазмот. Но, неколку важни заклучоци беа хит.Ова се 7 најважни откритија на Фројд за љубовта и сексот.

Сексуалноста е слабост и сила на сите

Сексот е примарен мотиватор и како таков е заедничко за сите нас. Дури, или можеби особено, најразумните индивидуи, оние кои оставаат впечаток на пуритани, се борат со нивниот сексуален апетит и изразување на истите. Фројд ја набудувал оваа внатрешна борба на мажите и жените од Викторијанска Виена. Тој заклучи дека сексуалноста исто така нè одредува на здрави и суштински начини.

Секој дел од телото е еротски

Фројд знаеше дека тие уште од самиот почеток беа човечки суштества и сексуални суштества . Овој заклучок беше инспириран од набудувањето на бебето доено од мајка и подоцна го искористи ова за да ја илустрира зрелата сексуалност. Тој направи споредба велејќи дека секој што ќе види израз на задоволство на лицето на дете кое е доено не може да го покрене впечатокот дека оваа слика е прототип на изразување на сексуално задоволство подоцна во животот.

Тој исто така знаеше дека сексуалната возбуда не е ограничена на гениталиите, бидејќи задоволството доаѓа од еротска приврзаност кон кој било дел од телото. Дури и денес, голем број луѓе имаат проблем да ја прифатат оваа идеја.

Хомосексуалноста не е ментално нарушување

Фројд забележал дека луѓето со хомосексуална ориентација честопати се истакнуваат со својата висока интелигенција и етичка култура . Во 1930 година, тој потпиша изјава со која се повикува на укинување на законот со кој се криминализира хомосексуалноста.

Во познатото писмо испратено од Фројд до мајка која сакаше да го излечи својот син од хомосексуалноста, Фројд напиша: „ Хомосексуалноста сигурно не е предност, но не е нешто од што треба да се срами, не е порок, не е деградација, не може да се класифицира како болест “. Ова се случи во 1935 година.

Сите љубовни врски вклучуваат амбивалентни чувства

Меѓу бројните откритија на Фројд беше и она што се однесуваше на амбивалентноста присутно во сите блиски и интимни врски. Иако свесно чувствуваме искрена и вистинска љубов кон партнерот, брачниот другар или детето, работите никогаш не се целосно како што изгледаат. Во светот на несвесното, под дури и најтоплите и најгрижливи чувства има емоции, фантазии и идеи кои се негативни, деструктивни и обоени од омраза .

Фројд препозна дека овие мешавини на љубов и омраза во блиски односи се дел од човечката природа и не се нужно патолошки.

Ние учиме како да сакаме од раните врски со родители или старатели

Нашите рани врски со родителите и старателите ни помагаат да формираме „животен план“ кој ќе трае цел живот. Фројд истакна дека кога наоѓаме предмет на љубов, всушност „го наоѓаме од ново“. Оттука произлегува и познатата појава дека поединците избираат партнери кои ги потсетуваат на мајки или татковци.

Личноста што ја сакаме станува дел од нашето битие

Фројд опиша нешто неверојатно: Вметнуваме делови од оние што ги сакаме во нас самите . Нивните карактеристики, верувања, чувства и ставови стануваат дел од нашата психа. Тој го нарече овој процес интернализација. Изрази како „ мојот партнер е мојата подобра половина “ или „Ја барам сродната душа“ ја содржат концепцијата на Фројд за длабочината на врската помеѓу луѓето кои се сакаат едни со други.

Фантазијата е важен фактор во сексуалната возбуда

Во нашите сексуални фантазии, ние често отсекуваме секакви чудни или „ перверзни “ сценарија кои ја зголемуваат нашата сексуална возбуда и доведуваат до сексуална кулминација.

Ова е сосема нормално и не значи дека навистина сакаме да ги доживееме своите фантазии . И можеби сакаме.

Теориите на Фројд некои збунуваат, а други воодушевуваат, но нема сомнение дека сите се љубопитни и заинтересирани.

Иако Фројд дошол до погрешни заклучоци во своите размислувања, несомнено е дека тој им ја отворил вратата на теми кои во тоа време се сметале за забранети , а денес сите знаеме колку се важни.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!