ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Посна крем супа од грав : Неодоливо јадење кое ќе го спремате често!

Посна крем супа од грав : Неодоливо јадење кое ќе го спремате често!

Во деновите на постот, неизбежно е да се јаде и нешто „со лажица“.

Состојки:

  • 100 грама бел грав
  • 3 лажици масло
  • 1 лажица брашно
  • 1 мал кромид, ситно рендан
  • 1 лажичка мелена пиперка
  • 1 ловоров лист
  • 1 лажица ротквица, ситно рендана
  • бибер
  • сол

Начин на подготовка:

Потопете го гравот да отстои, измијте го и исцедете го. Гответе ги гравот и ловоровиот лист со малку вода додека не омекнат. Одделете две лажици варен грав на страна. Остатокот процедете го заедно со вода. Додадете бибер по желба.

Пропржете го брашното во масло за да потемни, додадете го кромидот и зачинот. Измешајте го со пасираниот грав. Промешајте, додадете сол по вкус, додадете го гравот, додадете вода која треба да биде топла и варете уште 10 минути. Извадете го гравот од шпоретот и додадете една мала лажица рендана ротквица во крем супата, по што супата е подготвена за сервирање.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!