ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Постојано сте уморни, а не ја знаете причината: овие намирници ви ја трошат енергијата

Постојано сте уморни, а не ја знаете причината: овие намирници ви ја трошат енергијата.

Многу фактори влијаат на опаѓањето на нашата енергија, но има намирници кои буквално ќе не исцрпат. Експертите советуваат дека би било идеално да ги избегнувате во текот на денот.

Бел леб, тестенини и ориз

Преработените житарки како оние во белиот леб, тестенините од бело брашно и оризот можат да бидат главни што ќе ја одземат енергијата во човечкото тело. Во најголем дел, тоа е затоа што мембраните на зрната се отстрануваат при обработката. Зрната обработени на овој начин содржат пониски нивоа на влакна и имаат тенденција да се варат и апсорбираат побрзо од цели зрна. Иако резултатот е побрзо покачување на шеќерот во крвта, а со тоа и на инсулинот, наскоро следи ненадеен пад на енергијата.

Алкохол

Иако алкохолот може да ви помогне да се чувствувате порелаксирано или полесно да заспиете, во зависност од количината што ја консумирате следното утро, всушност може да се разбудите помалку одморени. Истражувањата покажуваат дека помалите до умерени количини на алкохол не влијаат многу на квалитетот на сонот или на времетраењето на сонот. Ова се дефинира како еден или помалку стандардни пијалоци дневно за жени и два или помалку стандардни пијалоци за мажи.

Кафе

Кога се консумира умерено, кафето може да има позитивни физички и психички ефекти. Истражувањата покажуваат дека кафето помага да се намали ризикот од развој на невродегенеративни болести (Алцхајмерова и Паркинсонова болест). Исто така, 18 студии објавија дека кафето го намалува ризикот од развој на дијабетес тип 2. Меѓутоа, ако редовно се потпирате на кафе, наместо на правилна исхрана и сон, оваа навика на крајот може да ја исцрпи вашата енергија на подолги периоди.

Пржена и брза храна

Пржената и брзата храна се исто така енергетски неповолни бидејќи главно содржат големи количества маснотии и мала количина на влакна, што доведува до бавно варење. Побавното варење може да ја намали брзината со која хранливите материи влегуваат во крвотокот, што го забавува нивното искористување и енергетските процеси во телото.

Нискокалорична храна

Кога ќе дојде време за ужина, некои луѓе се одлучуваат за нискокалорични верзии на нивната омилена храна, верувајќи дека тие се поздрав избор. Сепак, вклучувањето премногу од овие намирници во вашата исхрана може да доведе до тоа да не внесувате доволно калории во текот на денот, што може значително да го намали нивото на енергија на вашето тело.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!