ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Прашањето е како да престанете да јадете од досада ?

Прашањето е како да престанете да јадете од досада ?

Колку пати ви се случило да седите дома, да не знаете што да правите, а потоа едноставно да посегнете по храна? Прејадувањето од досада е многу честа појава кај повеќето луѓе денес, а причините за оваа појава можат да бидат различни. Кога сме под стрес или вознемиреност, храната може да послужи како утеха и да овозможи ослободување на допамин, што не стимулира. Исто така, кога ни е досадно и сакаме некако да го пополниме времето, најлесниот избор е – повторно храна.

Ако сте користеле храна како механизам за надминување на овие ситуации во минатото, тогаш стана природно вашето тело да посегне по неа веднаш штом се соочи со досада или стрес. Прашањето е, како да престанеме да јадеме од досада?

Запознајте ги сите ваши слабости

Да се ​​биде свесен за вашето однесување е клучно, затоа преиспитајте го секој момент кога посегнувате по храна и дури кога знаете дека не сте гладни. Секојпат кога ќе се најдете во оваа ситуација, запрашајте се што ве натера да реагирате така? Како се чувствувате? Дали има нешто од што бегате додека уживате во храната? Не треба да се гледате себеси на лош начин и да мислите дека не заслужувате да јадете, туку само внимателно да ја разгледате ситуацијата и да разберете кои се предизвикувачите кои ве прават да реагирате секогаш така.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KATE ARENDS | W&D (@witanddelight_)

Направете план ако / тогаш

Откако ќе ги препознаете предизвикувачите што доведуваат до вакво однесување, време е да реагирате. Ако секогаш имате силен нагон за јадење откако сте ги гледале вестите, со цел да заборавите на бомбардирањето на информациите што претходеле пред нив, направете план што ќе направите во таа ситуација. Наместо да го отворате фрижидерот, можете да се одлучите за кратка прошетка, медитација или да напишете дневник за да се ослободите од непријатните чувства предизвикани од оваа ситуација. Воспоставувањето на овој план ќе го олесни контролирањето на ситуациите што се причина за нездрави одлуки и ќе се ослободите од товарот што го носите несвесно.

Отстранете ја нездравата храна од куќата

Каква храна едноставно неможете да не престанете да јадете и да посегнувате по неа секогаш кога ќе го отворите фрижидерот? Чипс, бисквити и чоколадо се само некои од производите на кои е многу лесно да станете зависни и чие конзумирање не можеме да го контролираме затоа што едноставно сакаме да јадеме сè. За да не ви се случи ова, целосно отстранете ја нездравата храна од куќата и направете јадење практично невозможно од досада. На овој начин е многу полесно да се спротивставите на искушението, но и да се воспостават поздрави навики, затоа секогаш имајте лешници, бадеми или моркови во вашата кујна за да можете да јадете нешто здраво дури и во моменти кога не можете да се справите со желбата за храна.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by THE HOME EDIT ® (@thehomeedit)

Хидрирајте се

Ние често ја мешаме жедта со глад и затоа е многу важно да се грижиме колку вода пиеме во текот на денот. Ако пиете малку вода, постојано ќе чувствувате „глад“, иако всушност вашето тело се обидува да ви каже дека е дехидрирано. Ако ви е тешко да запомните да пиете вода, инсталирајте една од апликациите што ќе ве потсети на тоа или комбинирајте ја со навики што дефинитивно ги практикувате, па на пример, секогаш пијте чаша вода со кафе.

Планирајте ги оброците

Кога имаме обврски во текот на денот или сме на работа, многу е лесно да заборавиме на храната и да ја поминеме цела вечер во прејадување. За да не се случи тоа, направете јасно дефиниран распоред и подгответе ги сите оброци однапред, и обидете се да воспоставите рутина и да јадете секој ден во исто време. Не чувајте премногу намирници во куќата освен оние за кои знаете дека ќе ги користите во оброците во текот на следните неколку дена. Ако секогаш имате закуска, проверете дали е една од поздравите опции и дека е секогаш подготвена однапред, за да не ви стане нова закуска пакување семеен чипс.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!