ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ПРЕД НЕПРАВДАТА ПРВА ДА СТАСАМ

EЈ, години мои качете се без мене, сами…
Сместете се удобно,
Но чувајте ми место,
Картата за овој пат, одамна ја платив!
Револтот во погледов без пајажина,
Бунтот во крвта што ми врие,
Возниот ред го смени,
Постојките, некое време нема да ни бидат исти!
Куферот е распакуван,
Товарот беше многу тежок..
Премногу насобрав…
Наплатени казни за послушност!
Затоа устиве повеќе нема да бидат неми и глуви,
Вистината низ зборови
како пиреј ќе ја садам…
Знаците покрај патот мора
ЗА СИТЕ ИСТО ДА ВАЖАТ!
Еј, години мои,
Сместете се удобно,
Животот на сигурно ќе ве води…
Не плашете се…
Жедта за праведност,
мирисот ми добродушен нема да го смени..
Срцево човечко, ќе остане исто..
ќе ме познаете кога на сред патот ќе се качам!
Сега мора да брзам,
решителноста во мисливе ми лета…
На некоја животна раскрсница, пред неправдата прва да стасам!
Семафорот да работи, убаво да свети, а јас на црвено да и’ стрчам…
Неспремна за пресметка очи во очи,
Уплашена да кочи,
Далеку, далеку да се слуша,
како и во неа стравот чкрипи..
Немоќна, да плаче и ме моли..
Се што ми украла, неправедно зела,
Со камата, назад да ми врати!

Aвтор: Милена Лунеска

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!