ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Препознајте ги првите знаци на насилство и заштитете се на време!

Препознајте ги првите знаци на насилство и заштитете се на време!

Злоупотребата, без разлика дали е физичка или ментална, во која било врска и на која било возраст – е апсолутно неприфатлива и неоправдана, па затоа не треба да се толерира.

Врската треба да биде придружена со чувства на љубов, сигурност, почит и разбирање. Ако некое лице се чувствува исплашено, злоупотребено или контролирано од партнер – таквата врска се смета за насилна.

Анкети и истражувања во Америка на тема однос во врски покажуваат загрижувачки резултати:

-едно од трите девојчиња (тинејџери) доживува некаква форма на злоупотреба во врска -25% од девојчињата доживуваат физички напад -18% од момчињата доживуваат физички напад.

Дополнителни знаци за предупредување за злоупотреба:

Контрола на партнерот – значи дека ако сакате да излезете со пријателите, да побарате негова дозвола, да ви каже што да тренирате, да поба да му го посветите целото време на него и постојано да ве притискате, и преку телефон и во живо.

Вербална и емоционална злоупотреба – вклучува љубомора и закани кон вас и членовите на вашето семејство или пријатели, ако не правите како што сакате вашиот партнер. Претходната студија покажа дека 75% од тинејџерките страдаат од вербална злоупотреба на нивниот партнер.

Сексуална злоупотреба, која вклучува несакано допирање и присилување на сексуални односи против волјата на партнерот (силување)

За жал, има луѓе кои, во лоши и нездрави односи, се обвинуваат само себе за својата состојба и се чувствуваат беспомошни и понижени. Таквите лица мора да разберат дека се жртви на злоупотреба и дека треба да излезат од таквата врска што е можно побрзо. Раскинувањето на врската може да биде тешко ако се грижите за вашиот партнер и покрај злоупотребата, но сепак е многу подобро отколку да страдате од насилство подолго време.

Совет за ставање крај на нездрава врска: ако не можете да си помогнете, побарајте помош од семејството или блиските пријатели, едноставно не молчете и страдајте од таква врска.

Законите на САД бараат наставниците, лекарите, советниците и социјалните работници да пријавуваат злоупотреба на тинејџери и да го пријавуваат во полиција. Исто така, ако постои страв од пријавување или разговор со некого за злоупотреба, тоа може да се направи анонимно.

Предупредувања

Она што ме загрижува и за што треба да бидам свесен: насилството во врската прераснува во насилство во бракот.

Совет до секој да се заштити од злоупотреба е да ја изгради својата прва самодоверба. Луѓето со самодоверба се многу помалку жртви на злоупотреба и насилство во врската. Исто така, не треба да се дозволи врската да стане товар, бидејќи таа е сама по себе нездрава врска. Верувајте им на вашето семејство и блиски пријатели затоа што на тој начин секогаш имате поддршка во која било ситуација во која се наоѓате. Бидете информирани за злоупотребата и насилството во односите за да можете на крајот да препознаете такви моменти во вашата врска.

Да се ​​биде во врска со вашиот партнер е важен дел од животот што треба да биде посебен и забавен. Препознавањето знаци на предупредување може да помогне да се избегнат нездрави и насилни врски.

Белешки

Ова се светски искуства и можат да бидат поука за нас. И во нашето опкружување постојат „насилни односи во врската помеѓу неженети или оженети партнери“ и за ова треба да се бориме.

Кај нас, слично како во светот, се јавува насилство кое обично се крие, а кај нас е прикриено поради „некои традиционални размислувања“ и „срамот“.

Прикривањето на насилството во врска или семејство не треба да се толерира затоа што обично по „долгорочно прикривање“ следува ескалација со тешки или најтешки последици.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!