ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Препознајте според симптомите кој витамин ви недостасува

Препознајте според симптомите кој витамин ви недостасува.

Според одредени симптоми, можете да идентификувате кој витамин или минерал ви недостасува и да побарате помош од стручни лица.

Соочени со пандемија на коронавирус, многу луѓе земаат дополнителни витамини, минерали и разни додатоци без да се консултираат со лекар.

Ова не е најдобро решение, бидејќи можеби само трошите пари, а во некои случаи, наместо да помогнете, може да му наштети на вашето здравје.

Сепак, според одредени симптоми, можете да идентификувате кој витамин или минерал ви недостасува и да побарате помош од стручни лица.

Симптоми на недостаток на витамин:

 

Замор

Недостаток: Железо

Други симптоми: Лоша концентрација, слаб апетит, слаба кожа, темни кругови под очите.

Добри извори: Црвено месо, јајца, зелен зеленчук, витамин Ц помага во апсорпцијата, па затоа е добра идеја да пиете сок од лимон или портокал заедно со оброк.

Чувствителна кожа

Недостаток : цинк

Други симптоми: Бавно заздравување на раните, бели дамки на ноктите

Добри извори: Ореви, семиња, цели зрна, сардини и црвено месо.

 

Проблеми со варењето на храната

Недостаток: витамин Б3

Други симптоми: мускулна слабост, губење на апетит и разни проблеми со кожата.

Добри извори: Посно месо, риба и ореви.

 

Грчеви во рацете и нозете

Недостаток: витамин Б6

Други симптоми: Воспаление на кожата, раздразливост, несоница и ПМС.

Добри извори: Кафеав ориз, банани и пченка.

 

Опаѓање на косата

Недостаток : витамин Б9

Други симптоми: лупење на кожата, губење на апетит, бледило и замор.

Добри извори: Бубрези, црн дроб, мешунки, јајца, риби, целер.

Пецкање во рацете и нозете

Недостаток: витамин Б12

Други симптоми: Слабеење и болки во грбот

Добри извори: млечни производи, јајца и риба.

Болки во грбот и нозете

Недостаток: витамин Д.

Други симптоми: Болки во колкот, отежнато движење, слабост и зголемено потење.

Добри извори: Сончање и престој на отворено.

Анксиозност

Недостаток: магнезиум

Други симптоми: Раздразливост и нервоза

Добри извори : Спанаќ, бадеми и леб од цели зрна.

Рани во устата

Недостаток: витамин А.

Други симптоми: Чести настинки, првут, сува кожа, досадна коса, склони кон акни и првут.

Добри извори: Црн дроб, јајца, сирење и јогурт.

Конфузија

Недостаток: витамин Б1

Други симптоми: Гадење и чести промени на расположението

Добри извори: ориз, цели зрна и грав.

Честа вртоглавица

Недостаток: Железо

Други симптоми: раздразливост, летаргија, забрзано чукање на срцето и слаба концентрација.

Добри извори: црвено месо, пилешко, темно зелен зеленчук и суво овошје.

Недостаток на енергија

Недостаток: магнезиум

Други симптоми: гадење, летаргија, слабост и губење на ориентацијата.

Добри извори: Риба, зелен лиснат зеленчук, минерални води, ореви и цели зрна.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!