Прескокнувате појадок? Еве 11 промени што се случуваат во телото, ако го правите ова често!

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Прескокнувате појадок? Еве 11 промени што се случуваат во телото, ако го правите ова често!

Покрај лошо расположение, прескокнувањето на појадок носи и низа здравствени проблеми. Од друга страна, оваа навика има неколку предности.

Проверете што се случува со вашето тело ако го прескокнете појадокот и што покажаа истражувањата досега.

Вишок тежина

Постои заблуда дека прескокнувањето оброци помага при слабеење. Некои истражувања покажаа дека гладот ​​што го чувствуваме наутро е поврзан со дебелината, не само кај деца и адолесценти, туку и кај постари лица.

Причината лежи во фактот дека подоцна се прејадувате поради прескокнување појадок.

Исто така, јадењето пред спиење предизвикува зголемување на телесната тежина. Но, една студија исто така покажа дека со прескокнување на појадокот може да добиете неколку килограми, дури и ако не се прејадете после, бидејќи на тој начин се нарушува вашиот внатрешен часовник на телото.

Лошо расположение

Кај возрасните, прескокнувањето појадок е поврзано со нарушувања на расположението. Луѓето кои не појадуваат се повеќе склони кон депресија. Исто така, прескокнувањето на појадокот четири или пет дена во неделата го зголемува ризикот од развој на дијабетес тип 2 за 55 проценти. Покрај тоа, може да имате пониски нивоа на шеќер во крвта.

Кога нивото на гликоза во крвта паѓа, тоа резултира со нарушувања на расположението, како што се раздразливост. Препорачливо е глукозата да не биде пониска од 70 милиграми на децилитар.

Замор

По будењето и подолг период без храна, резервите на гликоген се намалуваат и ви треба повеќе енергија за продуктивност. Ако појадувате, телото ги раствора масните киселини за да ја произведе потребната енергија.

Но, ако го прескокнете тој оброк, дури и ако се чувствувате добро во текот на утрото, би можеле да бидете целосно исцрпени за неколку часа.

Исто така, може да имате проблеми со концентрацијата и уморот попладне.

Појасно размислување

Научните истражувања покажаа дека повремениот пост има неколку позитивни ефекти. Овој вид диета значи дека имате периоди без храна секој ден, кои обично вклучуваат осум часа јадење и осум часа пост.

Прескокнувањето појадок за да постигнете 16 часа пост ќе ја подобри вашата меморија. Меѓутоа, ако тоа не е прекинат пост, студиите покажаа дека редовното прескокнување на оброците може негативно да влијае на мозочната активност.

Стареење

Тешко е да се поверува, но прескокнувањето појадок може да го забави процесот на стареење. Ограничувањето на калориите и наизменичното постење помагаат во регулирање на нивото на хормоните и инсулинот. Сепак, многумина претпочитаат да ја прескокнат вечерата.

Поголеми нивоа на киселина

Диететичарите велат дека појадокот е исклучително важен за луѓето кои страдаат од киселински рефлукс. Со прескокнување оброци, нивото на киселина се зголемува и може да почувствувате проблеми со варењето и металоиди.

Вртоглавица и главоболка

Неправилна исхрана и прескокнување појадок може да предизвикаат главоболки и мигрена.

Експертите велат дека дури и појадокот што го јадете подоцна од вообичаеното влијае на организмот пред се поради падот на гликозата во крвта.

Главоболката предизвикана од недостаток на храна е многу силна и често е придружена со лесна гадење. Постојат и други симптоми како што се зевање, бледо лице и прекумерно потење.

Кортизол

Ако не појадувате, вашето тело ќе произведе поголеми количини на кортизол – хормон на стрес, како одговор на стресот поради глад.

Како резултат, ќе се чувствувате вознемирено и лошо расположение. Ако често се чувствувате на овој начин, проверете со вашиот лекар дали причината може да биде нивото на кортизол.

Срцева болест

Истражувањата покажаа дека луѓето кои прескокнуваат појадок имаат 21% поголем ризик од срцеви заболувања.

Исто така е важно да водите сметка за тоа што јадете наутро. Крофната нема да биде доволна за сите хранливи материи потребни за нормално функционирање.

Лош здив

Луѓето кои прескокнуваат појадок имаат скоро двојно поголема веројатност да страдаат од лош здив, а многумина не се ни свесни за проблемот. Бактериите што предизвикуваат лош здив може да останат во устата во текот на утрото ако не сте јаделе ништо.

Менструален циклус

Неправилен менструален циклус може да биде поврзан со прескокнување појадок, откриено е истражување.

Дополнително, ќе имате грчеви во менструацијата и болка.

error: Content is protected !!