ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Причини од кои доцни менструацијата, а во нив не се вбројува бременоста

Причини од кои доцни менструацијата, а во нив не се вбројува бременоста

Доцнењето на менструацијата е показател за бременост, но тоа не мора да биде во секој случај. Сакаме да ви кажеме дека доцнењето на менструацијата не мора да значи дека сте бремени. Постојат неколку причини за доцнењето на менструалниот циклус. Должината и динамиката на менструалниот циклус не се исти кај сите жени, па никој, освен вашиот гинеколог, не може точно да утврди што се случува со вашето тело. Додека чекате преглед кај избраниот лекар, ви даваме информации за најчестите причини од кои доцни менструалниот циклус.

Стрес

Кога сме под стрес, нашето тело нема избалансирани хормони, а тоа влијае врз нашиот менструален циклус. Хормоните на стресот се шират низ крвотокот и ги одложуваат и потиснуваат сите други телесни функции кои не се важни за нашиот опстанок. Големиот стрес доживеан во неделите пред менструалниот циклус може да го одложи циклусот.

Промена на тежината

Драстичната промена на тежината може да влијае врз менструалниот циклус. При нагло слабеење или зголемување на телесната тежина телото нема време да создаде хормонален баланс. Затоа, секогаш се препорачуваат диети под надзор на нутриционист или на избран лекар. Наглите промени во тежината можат да предизвикаат пад на имунитетот, но и здравствени проблеми.

Синдром на полицистични јајници

Жените кои имаат синдром на полицистични јајници не овулираат редовно од месец до месец, па менструацијата кај нив може да биде одложена за една до две недели. Ова е многу стресно за дамите ширум светот и синдромот на полицистични јајници мора да го следи гинеколог. Полицистичните јајници можат да предизвикаат различни промени во телото и затоа многу е важно да се следи нивната состојба. Гинеколозите препорачуваат да се прави преглед на секои шест месеци.

sindrom-na-policistichni-jajnici

Пред менопауза

Периодот пред менопаузата е период од неколку години кога телото се подготвува за менопауза. Во овој период можете целосно да се пропушти менструацијата за еден месец, а во следните два до три месеца тоа може да биде сосема нормално.

Отсуството на менструација не можеме да ѝ го припишеме само на пременопаузата. Закажете преглед кај гинеколог за да утврдите дека сè е во ред со вашата матка и со  јајниците.

Нарушување на тироидната жлезда

Тироидната жлезда се наоѓа во долниот дел на грлото, а покрај тоа што влијае врз регулацијата на различни процеси во нашето тело, таа делумно е одговорна и за регулирање на менструалниот циклус. Поради забрзаната или забавената работа на тироидната жлезда, менструацијата може да се одложи и за неколку месеци.

tiroidna-zhlezda

Вашиот гинеколог ќе ве испрати на ултразвук на тироидната жлезда, а исто така ќе треба да земете и крв за да го одредите нивото на хормоните што таа ги произведува. Врз основа на овие анализи ќе добиете терапија со примена на лекови која ќе придонесе вашето тело да се врати во рамнотежа.

Дијабетес

Дијабетесот се смета за подмолна болест на денешницата со тивки симптоми. Еден од нив, секако, е доцнењето на менструацијата, па затоа е важно да се посветите на здравата исхрана и да ги избегнете замките на денешницата.

Ова се некои од најчестите причини. Секако, важно е и да се грижите за вашето здравје и да отидете на преглед ако менструацијата ви доцни повеќе отколку што тоа е вообичаено или ако чувствувате дека се променило нешто.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!