ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Придобивките од врската на далечина – за кои можеби никогаш не сте размислувале

Придобивките од врската на далечина – за кои можеби никогаш не сте размислувале.

Доколку сте во врска на далечина, нема сомнеж дека ви се познати сите недостатоци на оваа врска.

Ви недостига по напорниот ден само да прегрнете некого и да се изгубите во неговите бакнежи. Не можете да го изненадите со пица и пакување пиво, во петок навечер кога е утакмицата на ТВ, а да не зборуваме за тоа дека не можете секое утро да се будите во неговите раце.

Но, за жал, навистина не е се толку црно. И покрај недостатоците, поврзувањето на долги растојанија има свои предности. Спротивно на популарното верување, таквата врска може да функционира, па дури и да заврши со брак.

Добивате можност подобро да се запознаете

Разговорот е она што спречува да се распадне врската на далечина. Навистина, не можете да се гушкате и бакнувате секој ден, но можете – да разговарате! Без разлика дали користите Skype, Viber или некоја друга апликација за да комуницирате со вашата сакана, принципот е ист – „се гледаме“ и разговараме. Колку повеќе зборувате, толку подобро ќе се запознаете, а бидејќи навистина нема смисла два часа да разговарате за времето, ќе почнете да ги споделувате вашите цели, идеи, принципи и искуства едни со други.

Развивате меѓусебна доверба

Добрата работа во врска со комуникацијата на далечина е тоа што ќе почнете да работите на прашања за доверба. Без разлика дали живеете во различни градови или земји, нема сомнеж дека имате можност да се лажете еден со друг. Ова е посебна придобивка бидејќи има многу мали шанси другиот да дознае. Навистина, тој може да ве измами, но вие можете да го измамите. Сепак, поентата е во посочената доверба. Мора да научите да бидете доверливи и да му верувате на вашиот сакан. Врската на далечина ви дава можност што ја немаат паровите кои постојано се заедно, а тоа е да ја тестирате вашата доверба.

Имате повеќе време за себе

Секоја врска ви носи одредени обврски. Доколку сте се договориле да се видите со саканата личност, не е препорачливо да се откажете бидејќи сте уморни од работа, имате премногу за учење поради испитите кои следат или некој од вашите роднини слави роденден. Многу од денешните врски всушност се распаѓаат затоа што тие се партнери без престан. Во нивната силна желба постојано да бидат рамо до рамо, тие забораваат дека некогаш имале свој живот кој вклучувал пријатели, семејство и соло време. Во однос на далечината, имате значително повеќе време за се што ве интересира, а со тоа и поголема желба да бидете максимално фокусирани на него кога ќе слушнете со саканата личност.

Знаете дека имате нешто посебно

Не се случува преку ноќ некој да реши да има врска на далечина. Не скокате во такво нешто со сосема непознат, бидејќи тоа е предизвик кој не е за секого. Само кога чувствувате нешто навистина силно и имате добра причина да верувате дека тоа е ТОА, можна е врска на далечина. Факт е дека занесот и страста во врските на далечина исчезнуваат речиси веднаш. Затоа, ако вашата врска на далечина трае, тоа значи дека навистина се сакате, а тоа е се што е важно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!