ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Домашни принцес крофни : Рецепт за традиционален десерт што се топи во уста

Секој што сака кремасти колачи нема да се спротивстави на принцес крофни. Многу млади домаќинки претпочитаат да купуваат готови „принцес“ во слаткарница, бидејќи не можат да направат крцкаво тесто.

Трикот е дека тестото за нив треба да се стави во веќе добро загреана рерна и да не се отвора вратата на рерната додека не се испечат крофните – така тие ќе бидат воздушни одвнатре и крцкави однадвор.

Иако во денешно време е популарно да се прават вакви крофни со пудинг од ванила, нашите баби филот го правеа од млеко, жолчки од јајце, шеќер, брашно и ванилин шеќер, што на овој колач му дава посебна арома.

Состојки на тесто:

-250мл вода
-100мл масло
-150гр брашно
-1 прашок за пециво
-4 јајца

Фил:

-литар млеко
-4 жолчки
-5 лажици шеќер
-2 кесички ванилин шеќер
-5 лажици брашно
-150гр путер

Подготовка:

Прво направете го филот, бидејќи ќе треба подолго да се излади.

Изматете ги жолчките со шеќер и брашно, а потоа истурете во чаша ладно млеко. Оставете го остатокот од млекото да зоврие, истурете крем од жолчка и варете додека не се згусне. Оставете да се излади, а потоа додадете путер и ванилин шеќер, и мешајте со миксер додека кремот не стане мазен.

Додека филот се лади, направете тесто за крофни.

Истурете вода и масло во шерпата, па ставете да се готви. Кога ќе зоврие, тргнете го од оган и додадете го брашното измешано со прашок за пециво. Вратете се на плочата за готвење и мешајте брзо додека масата не се згусне и не започне да се одделува од работ на шерпата.

Во изладеното тесто додавајте едно по едно јајце со постојано мешање. Крофните формирајте ги со шприц или лажица, па наредете ги на плех обложен со хартија за печење.

Печете ги крофните во рерна загреана на 200 степени, а кога ќе бидат подготвени оставете ги да се оладат.

Исечете ги оладените крофни, наполнете со крем и по желба посипете со шеќер во прав.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!