ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Принцезата Дијана честопати им пркосеше на кралските норми: Со овие потези таа покажа колку е надвор од овој свет!

Принцезата Дијана честопати им пркосеше на кралските норми: Со овие потези таа покажа колку е надвор од овој свет!

Таа не се грижеше за кралскиот кодекс на облекување

Една од работите за која најмногу се зборуваше во врска со непочитувањето на кралските норми на Дијана беше начинот на кој таа ја користеше модата за да им пркоси на нормите и со тоа да испрати силни пораки. Таа постојано ќе го кршеше кодексот на облекување, кој се уште е многу строг до ден -денес.

Носеше фустани и здолништа над коленото, како и бои и ткаенини кои беа забранети за одредени настани, и избраше многу драматични и шокантни парчиња облека. Најдобар пример за тоа е, можеби, оној фустан кој стана познат како  „фустан за одмазда“ , што го носеше денот кога веста за неверството на Чарлс се прошири низ целата земја.

kralski-fustan

Таа отворено им се обраќаше на медиумите

Кога станала дел од кралското семејство, од неа се очекувало да биде послушна и да ја игра улогата на совршена жена во совршеното семејство . Оваа парада наскоро заврши кога таа отворено зборуваше за своите проблеми во книгата „Дијана“ и во интервју за Би -Би -Си. Таа зборуваше за неверството и депресијата низ која минуваше. Ова, се разбира, го налутило семејството толку многу што резултирало со пасивно-агресивна војна.

Ги испратила своите деца на училиште

Исто така, добро е познато колку време инвестираше во образованието и воспитувањето на своите деца. Во историјата на Британија , кралските родители (особено оние што биле на престолот) биле образувани во согласност со нивната позиција. За Дијана, тоа не беше прашање, и покрај големата толпа во кралската куќа, таа одлучи да ги испрати своите деца во редовни (нормални) училишта , со цел да добие увид во реалноста и да се дружи со „нормалните“ (не-кралски ) деца. Ова стана традиција со нејзините внуци.

Ги остави проблемите настрана за да им помогне на другите

Во интервјуто и книгата, таа отворено зборува за нејзината борба со депресијата (по раѓањето на Вилијам) и булимијата , што ја натера да стане портпарол на менталното здравје. Таа беше личност на која луѓето се угледуваа и беше свесна за тоа. Нејзините изјави не беа само начин да се ослободи од строгите правила на кралското семејство, туку и начин да им се покаже на оние што и се восхитуваат дека тоа не се вистинските причини. За монархија , членовите на кралското семејство секогаш треба да ги чуваат своите проблеми за себе.

Таа строго не ги почитуваше правилата за однесување во јавност

Штом заврши „свадбената фантазија“, Дијана се најде запоставено, тажно и досадно. Почна да бара секаков вид добротворна работа и наскоро најде нова страст за одредени прашања. Едно од нив беше децата, и за разлика од правилата што ги диктираа кралските родители да се претставуваат како супериорни суштества кон кои луѓето треба да покажуваат почит, таа мразеше таков став.

Dijana-so-decata

Можеше да се види како ги прегрнува децата, разговара со нив, па дури и клечи додека го прави тоа. Еден момент, кој предизвика големи контроверзии, е кога Дијана одлучила да ја подржи причина за СИДА (против кралсике наредби) и да ги посети пациентите , па дури и да ги држи со раце. Веројатно тоа беше моментот кога таа ги освои срцата на луѓето и кога ја освои една од нејзините најважни битки против кралското семејство.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!