ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Природни лекови кои помагаат при забоболка

Природни лекови кои помагаат при забоболка.

Дали ве разбуди или ве изненади тешка забоболка откако гризнавте парче чоколадо?

Секој кој барем еднаш во животот наишол на оваа непријатност, тврди дека не постои пострашна болка од забоболка. Сепак, добро е да знаете дека заразениот заб, пулсирањата во вилицата и придружните симптоми, може да се ублажат додека не го посетите вашиот стоматолог.

Постојат неколку докажани природни лекови и методи за намалување на болката во забите, како на пример, испирање на устата со солена вода или ладни облоги кои помагаат да се смири забоболката. Сепак, секое од овие решенија е привремено. Најдоброто нешто што можете да го направите за вашето орално здравје во таква итна ситуација, е да одите на преглед кај стоматолог колку што е можно побрзо.

Стоматологот ќе го поправи забот и ќе даде насоки како да се ублажат симптомите и да се спречи болката во иднина. Истовремено, можете да се консултирате со стоматологот за домашни лекови кои можете да ги користите, како да користите билки и можни несакани ефекти. Додека не ја посетите стоматолошката ординација, можете да се обидете да ја смирите болката со некои препарати и средства што ги имате дома.

Исплакнете ја устата со солена вода или со водород пероксид

Еден од најефективните третмани и еден од првите чекори што треба да ги направите кога ве боли забот е да ја исплакнете устата со солена вода. Солената вода е природно средство за дезинфекција и може да помогне да се отстранат честичките и остатоците од храна што се заглавени меѓу забите. Лесно е да се направи солен раствор. Треба само да додадете и да измешате половина лажичка сол во една чаша со топла вода и првата помош против забоболка е подготвена.

Исплакнувањето на устата со хидроген пероксид, исто така, помага во ублажување на болката и на воспалението. Покрај антисептичкото дејство, хидроген пероксидот може да ја намали забната плоча и да залечи чувствително крварење на непцата. Подготовката на ова решение бара посебна грижа. Неопходно е да се измеша 3% водород пероксид со вода (во еднакви размери) и да се користи за плакнење на устата. Не е пожелно да се проголта овој агенс.

Студените облоги ги намалуваат отокот и болката

Силната болка ќе исчезне ако ставите ладни облоги. Студот доведува до стеснување на крвните садови, така што не само што ја ублажува болката туку и помага да се намали воспалението и отокот. Завиткајте неколку летечки коцки во крпа и чувајте ги во отечената област до 20 минути. Може да ја повторите постапката неколку пати во текот на денот.

Не се препорачува да го гризете мразот бидејќи може дополнително да го оштети забот.

Лук — вреден антисептик и аналгетик

Пред илјадници години лукот се користел за третман на разни болести и заболувања заради неговите корисни ефекти. Кога станува збор за оралното здравје, лукот може да убие штетни бактерии од меката забна плоча, а исто така дејствува и како лек против болки.

Исецкајте чешне лук и направете паста. Нанесете ја на болниот заб. Можете да додадете и малку сол во смесата. Наместо паста изберете да џвакате чешне свеж лук. Мирисот може да биде непријатен, но лукот дефинитивно може да ви ја ублажи забоболката.

Чај од нане или мудрец за смирување

Кесички од чај од нане или мудрец може да се користат за ублажување на болката и за смирување на чувствителните непца. За да го направите ова, почекајте торбата за чај да се излади (но не целосно), пред да ја нанесете на болното место. Можете да ги испробате здравствените придобивки и лековитите својства на нането со обратен метод, односно со ладење. Ставете ја употребената вреќа за чај во замрзнувач. Оставете ја неколку минути за да се излади целосно, а потоа ставете ја кесата на забот.

Ако имате сушени лисја од нане, можете да ја измиете устата со нив. Потопете една лажичка лисја од растението во 150 мл врела вода и оставете да отстои 10 — 15 минути. Потоа процедете и користете ја оваа топла течност за да ја исплакнете устата.

Каранфилчето е сигурен лек против забоболка

Употребата на каранфилчето е одличен начин за ублажување на болката и за намалување на гингивитисот. Бидејќи содржи природен антисептик, еугенол, се смета за еден од најдобрите природни лекови против забоболка. Постојат неколку начини за користење на каранфилче за оваа цел. Како масло, тоа се нанесува на памучна волна на болното место. Може да се разреди со вода или со маслиново масло.

Од друга страна, едноставно џвакање каранфилче дава брзи ефекти. По каснувањето, каранфилчето треба да се чува во устата од 15 минути до половина час. Болката ќе се намалува постепено додека не исчезне целосно.

Исто така можете да додадете капка масло од каранфилче во мала чаша со вода и да ја исплакнете устата. Непосреден ефект има и пастата од каранфилче и кокосово масло. Лицето треба да се мачка со пастата на болните непца.

Екстрактот од ванила е антиоксиданс што лекува

Екстрактот од ванила, исто така, е ефикасен природен лек против забоболка. Бидејќи во својот состав содржи алкохол, тој е ефикасен во ублажувањето на болката. Доволно е да нанесете неколку капки екстракт од ванила на прст или на памучна вата и да триете директно на болното место. Може да ја повторите постапката неколку пати во текот на денот.

Есенцијалното масло од мајчина душица има силен антибактериски ефект

Како моќен антиоксиданс и антибактериски агенс, мајчина душица во форма на есенцијално масло, исто така, помага во третманот на забоболка. Нанесете неколку капки од ова растително масло на памучна волна и разредете ги со неколку капки вода. Потоа тријте го болниот заб и пределот околу него. Друг начин да го користите е да ставите капка масло во мала чаша вода и да ја исплакнете устата со неа.

Лута пиперка и лимон — ефективна комбинација

Дефинитивно ќе ја смирите забоболката неколку часа ако направите миење на устата од сок од лимон и прстофат лута пиперка. Истурете ја добиената мешавина во чаша со топла вода. Протресете ја оваа течност во устата неколку пати на ден и болката сигурно ќе исчезне.

Посетете го вашиот стоматолог колку што е можно поскоро

Иако сите овие природни лекови можат да помогнат, нивниот ефект е краткотраен и болката ќе се јави повторно. Ќе ви треба стручна медицинска помош за лекување на забоболка.

Посетете го вашиот стоматолог веднаш ако забоболката е придружена со треска, тешкотии при дишењето или голтањето, оток, силна болка при гризење или ако забележите дека непцата ви се многу црвени. Стоматологот ќе знае како да реагира, ќе го отстрани кариесот и ќе ве ослободи од непријатните болки.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!