ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Природни лекови од аронија! (РЕЦЕПТ)

Природни лекови од аронија! (РЕЦЕПТ).

Најдобар начин за чување на аронија е да го направите сок, џем, слатко или ликер, или едноставно да ја јадете свежа.

Целиот свет буквално е „луд“ по аронија, бидејќи е една од најздравите намирници во светот. Научниците ја нарекуваат и суперхрана. Го чисти телото од тешки токсини и бактерии, поради што ја користат за лекување на сериозни болести како што е ракот.

Многу студии покажаа дека аронијата има и антиканцерогени ефекти, бидејќи „убива“ голем процент од малигни клетки на тумори на мозокот, белите дробови, градите, дебелото црево и црниот дроб.

Како исклучителен антиоксиданс, аронијата спречува формирање на слободни радикали и чувството за мирис „напаѓа“ врз здравите клетки во телото и крвната плазма, со што се забавува процесот на стареење на организмот и го спречува развојот на хронични заболувања.

Сега е време да се бере аронија , но секако не можеме да ја изедеме целата што ќе ја набереме. Покрај тоа што можете да замрзнете неколку грама од ова овошје, ви предлагаме да направите сок, џем и џем (по избор).

Сок од аронија:

Ви требаат: 2 кг бобинки од аронија, 800 гр шеќер, 1 литар вода, сок до 1 лимон.

Подготовка на сок:

Ставете вода и шеќер на рингла додека не зоврие. Потоа додајте ги исчистените бобинки од аронија во оваа слатка вода и оставете ја смесата да зоврие уште еднаш, додека мешајте ја содржината на шерпата со лесно притискање на бобинки со лажица за да го исцедите сокот од нив.

Кога смесата ќе зоврие, тргнете ја од оган и оставете ја убаво да се излади. Потоа процедете го сокот и додадете го сокот од 1 лимон на тој затегнат дел, и вратете го назад на шпоретот за убаво да свари уште еднаш.

Потоа изладете го сокот и истурете го во стаклени шишиња кога ќе се излади. Чувајте го на темно и ладно место и пијте го по потреба. Можете да го разредите сокот со вода, ако е премногу сладок за вас.

Можете да направите џем од преостанатите бобинки.

Џем од аронија:

Потребно ви е: 1 килограм аронија, 3 лажици шеќер

Подготовка на џем:

Добро измијте ја аронијата и измелете ја со миксер, потоа додадете шеќер и ставете ја целата на шпорет да се загрее. Кога шеќерот ќе се стопи, отстранете го џемот од ринглата и ставете го во стаклени тегли загреани во рерната.

Чувајте го џемот во фрижидер и штом теглата е отворена, мора веднаш да се изеде.

Забелешка: Можете да ги користите бобинки што се останати од сокот.

Ликер од аронија:

Ќе ви требаат: 300 гр аронија, 100 гр листови цреша (свежи), 4 лажици сок од лимон, 1,5 килограми шеќер, 2 литри вода, 1 литар грејпфрут, 1 лимон, 1 гранка рузмарин, малку нотка каранфилче.

Подготовка на ликер:

Добро измијте ги листот од цреша и аронија. Потоа сето тоа ставете го во подлабока тава, прелијте со вода и ставете го на шпорет да зоврие. Додадете шеќер и каранфилче и мешајте додека шеќерот не се раствори. Додадете сок од лимон, еден цел лимон исечен на четвртини и гранче рузмарин во се уште топла вода. Кога малку ќе се излади, изгмечете се добро и оставете го добро да се излади преку ноќ.

Наутро процедете ја смесата и ставете ја во стаклени шишиња.

Слатко од аронија:

Ќе ви требаат: 1 кг аронија, 1 кг шеќер, 150 мл вода, 100 мл рум, 2 ванилин шеќер.

Подготовка на слатко:

Добро измијте ја аронијата и додадете шеќер, оставете да отстои преку ноќ. Наутро, додадете вода и рум и варете додека не зоврие, потоа намалете ја температурата и оставете ја смесата да се динста 10 до 15 минути. Промешајте само ако ви требаат бобинки да не се распаднат.

Кога ќе тргнете од оган, додадете ванилин шеќер и промешајте ја смесата уште еднаш. Оставете слатко да се излади, а потоа истурете во стерилизирани тегли. Откако ќе се отвори, теглата се чува во фрижидер.

Послужете го слаткото наутро со чаша ладна вода.

Лек од аронија против шеќер и холестерол:

Ќе ви требаат: 40 бобинки сушена аронија, вода.

Подготовка на лекот:

Натопете 40 бобинки во вода (2 дкл) навечер, а наутро ставете ја таа вода со бобинки да се вари 2 до 3 минути. Потоа отстранете го од огнот, пијте чај на празен стомак и јадете бобинки.

Повторете ја постапката 40 дена.

Секој ден, додавајте го овој зачин на јогурт: Го затега телото, го уништува лошиот холестерол!

Еве што лечи аронијата:

 • Делува на чистење на телото од токсини
 • Го ослободува телото од присуство на тешки метали
 • Делува превентивно во спречување на појава на малигни промени во телото
 • Го подобрува имунолошкиот статус на луѓе со малигни заболувања
 • Го зголемува имунитетот кај здрави луѓе
 • Поттикнува намалување и губење на масни наслаги
 • Ја чисти крвта и ѕидовите на крвните садови
 • Ја подобрува циркулацијата
 • Го спречува развојот на кардиоваскуларни нарушувања, меѓу кои најчест е високиот крвен притисок
 • Го намалува ризикот од миокарден инфаркт
 • Ја чисти кожата и го забавува процесот на стареење на кожата
 • Го намалува нивото на стомачна киселина и го смирува стомакот
 • Ги ублажува и смирува симптомите на дијареа
 • Ја стабилизира тироидната жлезда
 • Ја зачувува функцијата на панкреасот

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!