ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пробајте ја диетата со семе од чиа : Нема да се покаете

Пробајте ја диетата со семе од чиа : Нема да се покаете.

Семето на чиа може многу да придонесе за губење на несаканите килограми.

Овие мали црно-бели семиња припаѓаат на семејството на нане и се сметаат за супер-храна. Малите чиа семиња се богати со растителни влакна, протеини, есенцијални масни киселини, витамини и минерали. Тие прават да се чувствувате сити, додека го негуваат вашето тело и го подобруваат здравјето на цревата. Тие се исто така полни со антиоксиданти кои го подобруваат липидниот профил и го намалуваат таложењето на маснотиите. Во следните редови откриваме како да ги користите за да изгубите несакани килограми.

„Chia“ во превод значи сила. Овие ситни зрна со право го добија своето име затоа што на вашето тело му даваат многу повеќе сила од кој било друг вид семе. Тие секогаш мора да се потопат во вода пред консумирање, и бидејќи немаат силен вкус, тие можат да бидат совршен додаток на секаков вид храна. Семето на чиа помага да се исфрлат токсините од телото и да се изгради чиста мускулна маса. Исто така, нивниот внес го намалува воспалението во организмот и го подобрува целокупното здравје.

Колку чиа семе треба да внесуваме?

Нутриционистите советуваат да не се консумираат повеќе од 2-3 лажици од овие семиња на дневно ниво. Не се препорачува претерување со овие семиња дури и ако навистина сакате брзо да изгубите вишок килограми, бидејќи наглото слабеење може да предизвика сериозни здравствени проблеми.

Смути со чиа семе

За да го направите ова фантастично смути, ќе ви требаат 1 банана, 1 чаша боровинки, 2 лажици семе од чиа, 1 лажица грчки јогурт, 1 чаша млеко од соја. Треба да ја излупите и исечете бананата пред да ја ставите во мешалка со сите други состојки. Потоа мешајте додека не добиете униформна смеса. Истурете во чаша и уживајте.

Пудинг со чиа семе

За да направите чиа пудинг, ќе ви треба 1 чаша бадемово млеко, 3 лажици семе од чиа, 2 лажици мед, половина лажичка екстракт од ванила и половина лажичка морско оревче. Потопете семе од чиа во вода и измешајте ги сите други состојки одделно во мала тегла. Кога семето чиа ја апсорбира водата, истурете ја во тегла и оставете го во фрижидер најмалку 2 часа за да формира густа текстура налик на гел.

Леден чај со семе од чиа

За да го направите овој освежителен пијалок, потребни ви се 2 лажици семе од чиа, 1 лажичка зелен чај, 1 чаша вода, 2 лажици сок од вар, половина лажица кафеав шеќер и коцки мраз. Пред сè, треба да натопите семе од чиа во вода. Од друга страна, ставете вода да зоврие и потоа кога ќе се олади малку, додадете зелен чај. Процедете и додадете ги сите други состојки, со семето чиа на самиот крај.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!