ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Прочистете ја водата од чешма природно со состојките што ги имате во домот

Прочистете ја водата од чешма природно со состојките што ги имате во домот.

Водата од чешма претворете ја во вода за пиење.

Водата од чешмата е полна со хлор и слични штетни материи, а може да содржи и некои опасни микроорганизми.

Покрај бројните филтри кои прочистуваат вода, постојат и природни методи за прочистување на водата од чешма, за што нема да ви треба преголем напор.

Вриење

Најстариот и наједноставен начин за прочистување на водата е со вриење.

Варете вода на шпоретот додека не зоврие (околу 20 минути).

На овој начин ќе ги убиете повеќето вируси, бактерии и микроорганизми.

Сонце и парче лимон

Сончевата светлина и парче лимон исто така може да послужат како прочистувачи на вода од чешма.

Оваа комбинација е ефикасна во отстранување на еден дел од бактериите, дури и ешерихија коли.

Потребни се само 30 минути да се задржи водата со неколку парчиња лимон на сонце.

Босилек

Уште од античко време е познато дека босилекот е антибактериско растение.

За да ја прочистите водата со босилек, треба да ставите неколку листови босилек во шише со вода, кои ќе ги чувате во фрижидер 4 до 5 часа пред да ги пиете.

Босилекот е феноменален во прочистувањето на водата и ќе собере многу штетни состојки.

Лушпа од банана

Студија на институт во Бразил покажа дека кората од банана може да се користи за прочистување на водата, особено оние контаминирани со токсични метали како што се бакар и олово.

Истражувачите сушеле лушпи од банана на сонце една недела, ги мелеле и ги додавале во речната вода, за која знаеле дека е загадена со олово и бакар и откриле дека лушпите од банана апсорбираат дури 97% од металот за само еден час.

После тоа, тие само ја филтрираа водата.

Сепак, сè уште не е препорачливо да ја прочистите водата од чешма со кора од банана дома.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!