ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пронајдете ја вашата идеална книга: Тестот за личност открива кој жанр најмногу ви одговара

Пронајдете ја вашата идеална книга: Тестот за личност открива кој жанр најмногу ви одговара.

Вашата комбинација на букви може да ви помогне да го пронајдете омилениот жанр.

Дали сте ESTP или INFJ? Чувствителен осамен или центар на настани и на забави? „Архитект“ или „активист“? Ако не знаете кој е типот Мајерс-Бригс, помислете на астрологија за луѓе кои не веруваат во астрологија, но без чудовишта како риби и кози. Тоа е тест за личност заснован на Јунговска психологија и како и сите други важни работи на овој свет, ви кажува кој да видите, каде да работите и што е најважно , што да читате .

Еве еден литературен жанр што треба да го прочитате за вашиот тип на личност Мајерс-Бригс, бидејќи тие четири букви може да знаат повеќе за вас отколку вие.

Мајерс-Бригс користи четири различни скали за да ја одреди вашата судбина: „Јас“ или „Е“ значи „интроверт“ или „екстроверт“, што е прилично јасно само по себе, ако претходно сте барале нешто на Интернет.

Но, постојат и „N“ или „S“ што значат „интуитивност“ или „сензуалност“ и одредуваат дали интуитивно ги толкувате информациите или ги доживувате со вашите сетила.

Потоа, тука е „Т“ или „Ф“ за „размислување“ или „чувство“, што одредува дали сте природен логичар или емотивна личност.

Конечно, има „П“ или „Ј“ што значи „перципирање“ или „проценување“ и дефинира дали сте импровизатор или добро организиран донесувач на одлуки.

Нема правилен или погрешен тип на личност кога станува збор за Маерс-Бригс, но вашата комбинација на букви може да ви помогне да го пронајдете вашиот омилен жанр:

INFP: Магичен реализам

Членовите на INFP се љубезни, идеалисти, поетични. Познати како „медијатори“ во групата, тие секогаш го бараат најдоброто кај луѓето. Тие се одлични во ублажување на кризата или избор на прекар. Имагинативниот INFP можеби ќе сака да се навива со одлична поетска книга или парче магичен реализам за да најде инспирација за неговиот многу креативен ум.

ENFP: Раскази

Ентузијастички ENFP е оној кој е секогаш во движење, секогаш работи на нешто и е со слободен дух. Познат како „активист“, пријателскиот ENFP ќе сака добра колекција на духовити есеи или сатирични раскази (особено затоа што можат да прочитаат една, а потоа да се посветат на следната авантура).

INTP: Научна фантастика

Како иновативни пронаоѓачи, INTPs се „логичарите“ на групата. Тие сакаат да учат, да бараат модели и да го прошират својот огромен интелект. Сепак, само затоа што тие се логичари не значи дека не се креативни! Научната фантастика е совршена за далекусежен член на INTP, особено ако станува збор за фантазија за научна фантастика заснована на вистинска наука.

ENTP: Трилер

Членовите на ЕНТП се „дебатери“: паметни, перцептивни и секогаш се обидуваат да ја докажат својата позиција. Можеби мислат дека трилерите се под нивното високо интелектуално ниво, но добар психолошки трилер ќе направи овој тип на луѓе да ги сврти страниците до крајот на крајот од книгата.

ЕНФЈ: Книжевна фикција

ENFJ е природен лидер. Тие се нарекуваат „протагонисти“, тие се страствени и харизматични. Тие честопати добро се снаоѓаат како наставници или политичари или како советници во логори – во која било позиција каде што можат да ја споделат својата вродена самодоверба со другите. Типовите на личност на ENFJ сочувствуваат со сложените ликови на литературната фикција и би сакале сите да прочитаат повеќе.

ENTJ: Мемоари

Особено, вид на мемоари што ве инспирираат да одите и да го освоите светот. Ова е затоа што членовите на ENTJ се „команданти“: жестоки, амбициозни луѓе кои сакаат да го преземат водството и да брзаат кон успехот. Тие наоѓаат инспирација кај другите успешни луѓе и сакаат добар мотивациски текст.

ESFP: Забавно новинарство

ESFP се „забавувачи“. Тие се забавни и енергични и ништо не ги прави посреќни од гласно смеење на јавно место. Овие типови на личност ќе сакаат сè што е смешно и забавно за читање, но смешните мемоари од шоу-бизнисот или духовита книга есеи ќе ги придобијат побрзо од што било друго.

ISFP: Експериментална литература

Уметност, авантура, кршење на правилата! Членовите на ISFP се „авантуристи“. И покрај тоа што се интровертни типови, тие сакаат да преземаат големи ризици и да размислуваат надвор од рамките. Дајте им книга што ги надминува жанровите и ја крши традицијата и тие ќе бидат инспирирани да создадат своја нелинеарна аудио драма или импресионистички графички роман.

ESTP: Авантури

Интернет-провајдерите можеби се авантуристички, но типот на личност на ЕСТП сака приказни за авантури. За „претприемачите“ најважно е животот на работ. Тие сакаат смели и вистински успешни приказни и покрај сите очекувања. Подарете им книга за искачување на Еверест или рафтинг на Амазон и немојте да бидете изненадени ако сакаат да ја пробаат сами.

ЕСФЈ: Љубовни романи

Членовите на ЕСФЈ се популарни во општеството. Тие се грижат „советници“ кои секогаш ќе бидат рамо за плачење или ќе прават плејлисти за да ве расположат. Поради своите позитивни ставови и силни емоции, тие можат да се однесуваат како непоправливи романтичари, па затоа сакаат добар loveубовен роман – сè додека има среќен крај.

ESTJ: Биографии

Членовите на ESTJ се ретки луѓе кои навистина сакаат заеднички проекти. Тие се многу организирани и социјални типови, познати како „извршители“. Управување со други луѓе е нивниот не толку скриен талент. Овој тип на личност ќе ужива во темелно истражена биографија, особено за светски лидер или активист кој е посветен на неговите идеали (се разбира, на многу организиран начин).

ISTP: Историја / историска фантастика

ISTP се практични градители, креатори. Тие се „виртуозен“ тип на личност и се многу добри во секоја задача што имаат намера да ја преземат. Тие сакаат да ги расклопат работите за да видат како работат, вклучувајќи ги луѓето и општествата, така што читањето историја или историска фантастика засновано врз вистински настани навистина ги фасцинира.

INTJ: Мистерии

Стратешки „архитект“ едноставно не може да засити од криминалистички романи. Како редок и внимателен тип на личност, членовите на INTJ едноставно сакаат да соберат нишки и да ги решат проблемите. Тие исто така сакаат да споделуваат особено добро дизајнирана заговор со други, бидејќи срамежливиот INTJ е изненадувачки сигурен кога знае дека е во право.

ИНФЈ: Епска фантастика

Членовите на INFJ се „адвокати“ со силно чувство на добро и лошо. Епските битки на доброто и злото им одговараат точно. Како еден од најретките типови на личност, тие имаат тенденција да бидат тивки, со силна волја, интензивни и креативни, што ги прави совршени кандидати за борба против змејот во битки или стабилно владеење над нивното елфско кралство.

ISFJ: Стрипови / манга

Како „бранители“, овој тип на личност сака да ги заштити луѓето. Тие се аналитички, но чувствителни, интровертни, но дружеубиви и длабоко посветени да го направат светот подобро место. Затоа сите треба да се релаксираат со добар стрип за суперхерои или манга и да се забавуваат насочувајќи ја својата вродена loveубов кон борба против злото.

ISTJ: Новинарство

Практични и посветени, „логистичарите“ се зависни од новинарството. Тие сакаат факти и бројки, горди се на својата работа и не толерираат премногу сентиментални клишеа. Дајте им обемна книга за деталите во новинарството или интересен том за науката, и овој тип на личност наскоро ќе се претвори во глупак на сето тоа слатко знаење.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!