Прв лет во историјата: ХЕЛИКОПТЕР слета на Црвената планета

Слични

„Минијатурна Помпеја“ откриена под некогашно кино во Верона

„Минијатурна Помпеја“ откриена под некогашно кино во Верона. Античка римска...

Запознајте ја културата: Најбизарните и најсмешните закони во светот

Запознајте ја културата: Најбизарните и најсмешните закони во светот. Запознајте...

Сподели

Прв лет во историјата: ХЕЛИКОПТЕР слета на Црвената планета.

Хеликоптер  „Инженеринг“ на Американската вселенска агенција (НАСА) рано утрово изврши успешно полетување и слетување на Марс, што е првиот контролиран лет на едно вселенско летало над површината на друга планета, објави НАСА.

НАСА вели дека овој успех може да отвори пат за нови начини на истражување на Марс и други дестинации во Сончевиот систем, како што се Венера и Титан, најголемата месечина на Сатурн.

Членовите на мисијата во Лабораторијата за реактивен погон на НАСА (Лос Анџелес погон) во близина на Лос Анџелес го поздравија со аплауз кога од Марс беше испратена информација дека леталото, со тежина од 1,8 килограми, го изврши својот прв лет од 40 секунди, како што беше планирано околу три часа порано.

It happened. Today our #MarsHelicopter proved that powered, controlled flight from the surface of another planet is possible. It takes a little ingenuity, perseverance, and spirit to make that opportunity a reality: https://t.co/oT3rrBm6wj pic.twitter.com/u63GKshp0G

— NASA (@NASA) April 19, 2021

Хеликоптерот летал на висина од околу три метри, останал на едно место 30 секунди, а потоа се вратил на површината на Марс.

Хеликоптерот пристигна на Марс со помош на роверот „Зачувај“, кој слета во кратерот Језеро на 18 февруари, откако мина седуммесечно патување.
The Ingenuity #MarsHelicopter​ will make the first attempt at powered flight in another sky on Monday, April 19, beginning at 06:15 EDT / 10:15 GMT / 12:15 CEST [LIVE: https://t.co/gvvt0SC7O0] pic.twitter.com/1LBl0L0Kez

— Massimo (@Rainmaker1973) April 17, 2021

НАСА ги објави и првите слики од летот на хеликоптерот „Инженеринг“.

error: Content is protected !!