ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Прв лет во историјата: ХЕЛИКОПТЕР слета на Црвената планета

Прв лет во историјата: ХЕЛИКОПТЕР слета на Црвената планета.

Хеликоптер  „Инженеринг“ на Американската вселенска агенција (НАСА) рано утрово изврши успешно полетување и слетување на Марс, што е првиот контролиран лет на едно вселенско летало над површината на друга планета, објави НАСА.

НАСА вели дека овој успех може да отвори пат за нови начини на истражување на Марс и други дестинации во Сончевиот систем, како што се Венера и Титан, најголемата месечина на Сатурн.

Членовите на мисијата во Лабораторијата за реактивен погон на НАСА (Лос Анџелес погон) во близина на Лос Анџелес го поздравија со аплауз кога од Марс беше испратена информација дека леталото, со тежина од 1,8 килограми, го изврши својот прв лет од 40 секунди, како што беше планирано околу три часа порано.

It happened. Today our #MarsHelicopter proved that powered, controlled flight from the surface of another planet is possible. It takes a little ingenuity, perseverance, and spirit to make that opportunity a reality: https://t.co/oT3rrBm6wj pic.twitter.com/u63GKshp0G

— NASA (@NASA) April 19, 2021

Хеликоптерот летал на висина од околу три метри, останал на едно место 30 секунди, а потоа се вратил на површината на Марс.

Хеликоптерот пристигна на Марс со помош на роверот „Зачувај“, кој слета во кратерот Језеро на 18 февруари, откако мина седуммесечно патување.
The Ingenuity #MarsHelicopter​ will make the first attempt at powered flight in another sky on Monday, April 19, beginning at 06:15 EDT / 10:15 GMT / 12:15 CEST [LIVE: https://t.co/gvvt0SC7O0] pic.twitter.com/1LBl0L0Kez

— Massimo (@Rainmaker1973) April 17, 2021

НАСА ги објави и првите слики од летот на хеликоптерот „Инженеринг“.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!