ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Прв пат на кампување – што да понесете?

Не сте личност за кампување? Можеби мислите така затоа што никогаш не сте се подготвиле правилно. Ако одите на кампување за прв пат или не сте многу искусен кампер, прочитајте неколку совети – што да понесете, што да оставите дома.

Ако сте од оние кои, како Кери од серијата „Сексот и градот“, вреска кога ќе види верверица, тогаш можеби треба да имате малку повнимателен пристап – одете со куќа во шумата, и по неколку месеци, одете во шаторот. Но, ако ја сакате природата и сте подготвени да го оставите бетонот на градот барем за време на викендот, продолжете да читате.

Бидете сигурни да понесете:

Вреќа за спиење

Ако се чувствувате премногу ладно, топло или непријатно, можете само да се обвинете што не донесовте соодветна вреќа за спиење. Без неа, лесно можете да го мразите кампувањето за само една ноќ.

Светилка

 Иако на почетокот изгледа навистина нервозно, ова е многу корисно. Само замислете ситуација кога треба да одите во тоалет среде ноќ, кога ќе изгубите нешто. Донесете го и ќе бидете убедени колку е добро првата вечер.

kampuvanje vo priroda

Многу вода

Опремете се со големи шишиња вода, особено ако кампот нема извор или фонтана или е далеку од вашиот шатор. Овие големи шишиња ќе ви бидат доста корисни. Исто така, би било одлично ако можете да понесете соларен, кампер туш и, се разбира, многу влажни марамчиња, тоалетна хартија и мини комплет за лична хигиена.

Спреј за бубачки

Ако го заборавите ова, тогаш заборавете на уживањето во кампување. За грешките, вие сте само една обична непријатност, нарушувајќи го нивниот мир во нивниот дом. Затоа тие со задоволство ќе ве нападнат, а да не ги спомнувам комарците. Така, опремете се со спрејови за грешки и спрејови против комарци и креми.

Кеса за ѓубре

Иако многу кампери имаат и контејнери и корпи за отпадоци, не заборавајте да носите вреќи. За викендот, можеби ќе бидат доволни само две или три големи за помалите пријатели. Нема да мора да трчате кон ѓубриште секој ден, до депонија. (Секако, имајте на ум дека е добро да ги врзувате вреќите и да ги закачувате на гранка за да не привлечете некои животни, кои мирисаа на остатоците од вечерата за перење алишта во текот на ноќта).

Оставете дома:

Декорации. Светилки, светла, перници, ќебиња, многу столици, .. Да, знаеме дека сето тоа звучи прекрасно. Но, не станува збор за патувачки караван на шеик, туку за обичен камп, затоа оставете ги тие удобности кога се забавувате во дворот.

prijatelki na izlet

Планина од облека

Не носете ја целата гардероба, туку само избрана облека. Кампувањето не е место за парадирање. Се што ви треба е топол џемпер, гумени или кожни чизми, високи чорапи, пар памучни маици – обична удобна облека.

Силни парфеми и лосиони 

Бубачкитр сакаат слатки мириси, така што ќе бидете нивната главна цел и полни со црвени точки од залак.

Лошо однесување

О да Бидете сигурни да го оставите дома. Без лелекање и досаѓање. Ако не оди сè како што сте замислувале, стиснете ги забите и издржете го како херој. Прилагодете се на ситуацијата, извлечете го најдоброто од кампувањето. Препуштете се на природата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!