ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пржен леб со банани и чоколадо: Уживањето може да започне!

Пржен леб со банани и чоколадо: Уживањето може да започне!

Идеално за сладок појадок или ужинка …

Состојки

 • 8 парчиња леб
 • 2 дл млеко
 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 1 лажица путер
 • 3 лажици масло
 • 1 лажиче мелен цимет
 • 1 банана
 • 1/2 сок од лимон
 • 250 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр шеќер во прав
 • 125 гр путер
 • 30 гр брашно
 • 100 гр бадеми

Подготовка

Растопете го чоколадото  и оставете го малку да се излади. Изматете ги путерот и шеќерот додека не станат пена, а потоа постепено додавајте ги јајцата и чоколадото. Потоа додадете брашно и мелени бадеми. Гответе сè за две до три минути, покријте го и ставете го во фрижидер 30 минути.

Исечете го лебот на парчиња. Изматете ги јајцата и млекото во сад со вилушка. Загрејте ги путерот и маслото во тава. Потопете го лебот во смесата со јајца, извадете го и ставете го на загреаната маст. Пржете неколку минути од едната страна, а потоа од другата додека не добие кафеаво-златна боја. Извадете го лебот на хартиена крпа.
Исечете ги бананите на парчиња, а потоа посипете ги со сок од лимон. Секое парче леб премачкајте го со изладениот фил од чоколадо, наредете неколку парчиња банана на неа, покријте го со друг леб и посипете сè со шеќер во прав и цимет.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!