ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Психолог Буковски : Суштинска причина за сите болести се негативните емоции!

Психолог Буковски : Суштинска причина за сите болести се негативните емоции!

Грижете се за вашите емоции.

Нашите емоции во голема мера го одредуваат здравјето на организмот. Психологот Елена Буковски објаснува какви промени и процеси се случуваат во телото кога размислуваме негативно.

Едно истражување открило дека песимистичките пациенти имаат помала веројатност да преживеат и да се опорават по потешка операција отколку оние кои сакаат да живеат. Оние со позитивни мисли успеваат да излезат и од најкритичните ситуации, заклучува студијата. Мислите имаат голема моќ, па затоа искористете ги мудро.

Еве зошто негативниот став убива повеќе од која било болест:

Кога некое лице се соочува со тешка болест, ако се фокусира на болеста и предвидува лош исход, тој ќе започне да се чувствува слаб, исцрпен и болеста ќе напредува. Наместо тоа, ако почне да се справува со своите стравови и да се забавува со својот став, тој автоматски ќе започне да се чувствува подобро и посилно.

„Веројатно ќе помислите колку е лесно да се каже, но многу е потешко да се спроведат позитивни мисли во дело кога некое лице ќе се најде во тешка ситуација, но дури и мал напор е почеток и ќе има позитивен ефект. Никој не вели дека тоа е лесен пат, ние се движиме кон таа цел постепено, чекор по чекор “, вели Елена Буковска.

Стравот на жената да не го најде „вистинскиот“ и постојано да размислува за тоа веројатно ќе резултира во тоа таа навистина да биде сама подолго време. Фокусирањето на решението, а не на проблемот, е клучот за успехот.

Ерик Фром еднаш рече: „Ние сме она во што веруваме во себе, а не она што другите не убедуваат“.

„Ако верувате дека сте добро, ќе бидете. Ова не се само празни зборови, вистината на ова тврдење е докажана многу пати со разни истражувања “.

Негативните мисли можат да предизвикаат или да ги влошат соматските болести. Кога некое лице е под стрес, срцето и стомакот се први на удар. Лошото расположение им остава најголеми последици. Поради стресот, мускулите спазмираат, а протокот на кислород до мозокот се намалува. Пулсот се забрзува, а сето ова може да остави сериозни последици врз срцето.

Добрата вест е дека можеме да се ослободиме од негативните мисли и стресот, а Емили препорачува медитација како најефикасен вид на третман.

За да ја потврдите вистинитоста на овие тврдења, извршете го овој експеримент. Во вашиот дом, можете да истражите како негативните мисли влијаат на телото во еден момент.

Седнете и затворете ги очите, а потоа замислете некоја непријатна сцена, како расправија со вашата мајка, партнер или деца. Гледајте како забрзуваат дишењето, пулсот и срцевиот ритам.

После тоа, заземете удобна позиција повторно, но овој пат замислете место каде што се чувствувате убаво или вратете се во времето во периодот кога сте биле најсреќни. Ќе забележите како се релаксираат целото тело и мускули, а на лицето се појавува насмевка.

Ако овој мал експеримент може да предизвика такви промени во телото, замислете каков напор поминува телото кога сте изложени на вистински стрес и постојано негативно размислување.

„Да се ​​излезе од маѓепсаниот круг на лошо расположение и вознемиреност не е лесна задача, но ако се натерате да мислите нешто убаво секој ден и да погледнете на сè од позитивен агол, за неколку дена тоа ќе стане ваша навика, и тоа води кон посреќен живот. “- заклучува Емили.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!