ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Психологот открива зошто тетките се „закон“ за децата

Психологот открива зошто тетките се „закон“ за децата.

Нејзината улога е важна, бидејќи е помалку од родителите, и многу повеќе од сите други членови на семејството – тоа е тетка.

Стабилните семејни односи се најважни за здрав раст на детето, но и барем една личност во која ќе има безгранична доверба и која ќе биде помала од неговите родители, и повеќе од сите други.

Таа улога, за децата кои имаат среќа, за нивните мајки и татковци да имаат сестри, и припаѓа на нејзиното височество – тетки.

„Мајки, раѓајте сестри на деца, бидејќи сестрите стануваат тетки, а тетките се најубавиот, незаменлив подарок за секое детство“.

– Улогата на тетка, заедно со улогата на мајка, е една од најубавите во светот.

Големата улога на тетката започнува на првиот ден кога ќе се роди бебето, а особено кога ќе се донесе дома од породилиштето.

Во тие денови се раѓа посебна, откачена, бесплатна и безусловна љубов кон сите времиња.

Таа гордост што тетката ја има во нејзините очи додека го држеше тоа мало суштество во рацете, не се гледа често.

– Таа љубов е посебна и безгранична, особено ако сè уште го немате своето дете.

Среќата е бесконечна и меѓусебна радост кога се среќаваме и декаљубовта и врските меѓу нив стануваат посилни.

Тие се добри самовили

Тетките се подготвени за секакво лудило кога станува збор за децата. Ако видите возрасна жена која замавнува во паркот покрај дете на лулашка или оди со него на баричките и калливо како дете, тоа тешко дека е мама. Претежно е тетка.

Со неа е дозволено сè и таа разбира сè, а довербата што децата ја чувствуваат со својата тетка е навистина незаменлива.

Тетката е добра самовила на која и се доверени сите тајни, без оглед на возраста на детето.

– Родителите честопати не се свесни колку е важно кога децата имаат тетка, бидејќи таа е нивниот најголем сојузник во воспитувањето .

Многу често станува збор за врска на доверба која трае вечно.

– Честопати жените сметаат дека раѓањето деца од брат или сестра не е помалку важно од тоа да имаат свои деца. Ќе слушнете како тетките почесто отколку родители кои гордо зборуваат за децата .

Оваа врска помеѓу децата и тетките е посилна со растењето на децата и дека станува збор за врска која е далеку порастоварена од родителската.

– Покрај големата љубов, децата го добиваат она што е најважно од нивната тетка, а тоа е толеранција и поддршка и големо разбирање. Често ќе слушнете деца како ја нарекуваат својата тетка докторка за проблеми.

Тоа е затоа што тетките скоро никогаш не „тренираат строгост“, туку зборуваат нежно со децата, што понекогаш може да ги направи многу поголем авторитет од сите други членови на семејството.

– Децата се чувствуваат сакано, а тетките нежно ги поставуваат потребните граници. Често се случува жените што се тетки, а немаат свои деца, понекогаш да не им требаат, бидејќи нивните сестри или братучеди им даваат чувство на успех во тој поглед .

Тетката е скапоцена фигура во животот на секое дете за неговото растење и воспитување.

– Тетката е важна во воспитувањето, но на индиректен начин. Не требаше да влијае на малите како родител, туку треба да биде таа фина, суптилна врска помеѓу децата и родителите. Затоа родителите кои имаат сестри се навистина среќни .

Тетката има особено важна улога во пубертетот

Тетката нема родителска одговорност и има придобивки што може да ја покаже својата детска страна во справувањето со децата. Сепак, тетката може многу често, особено за девојчињата, да биде пример и модел, бидејќи тие го преземаат однесувањето.

– Многу често, особено со девојки кои имаат тетки, ќе видите дека се исти. Можеби не според физичките карактеристики, но според однесувањето, однесувањето, ставовите и некои, условно кажано, животна филозофија .

Возрасните ги поврзуваат најубавите спомени од детството со моментите што ги поминале со својата тетка.

– Улогата на тетката е особено важна во пубертетот. Потоа, таа станува вистинска поддршка како пријател кој разговара со децата за животот и им дава вистински совет. Додека во тоа време на адолесценција и први разделби се родителите, како што велат децата „смараши“, тетките се тие „кул“ луѓе, полни со разбирање и корисни совети .

Сосема разбирливо, бидејќи родителите, поради голема одговорност, стравови и грижи, поставуваат многу барања пред своите деца, но често и забрани и казни.

– За постарите деца тетката станува главен советник и сојузник. Таа е таа која им дава совети и упатства во многу ситуации со кои се соочуваат за прв пат во животот, па понекогаш прво и веруваат, затоа што се плашат од реакциите на родителите.

Улогата на тетката во животот на секое дете и во неговиот развој е непроценлива и дека оној што има среќа да добие тетка добил сојузник и најискрен пријател за цел живот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!