ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Психолозите откриваат: Кога е вистинското време да му кажете на вашиот партнер „Те сакам!“

Ако штотуку започнавте врска со некого, веројатно е рано да изјавите љубов на вашиот партнер затоа што сè уште не се познавате доволно добро и веројатно мешате љубов и заљубеност.

Нема строги правила за тоа кога да се каже „Те сакам“. Но, ако се прашувате како треба да изгледа временската линија, еве неколку стручни мислења.

Што ти значи изјава за љубов?

Колку ќе чекате пред да објавите љубов кон некого, зависи од тоа што ви значи таа изјава.

– На некои луѓе им требаат неколку месеци, па дури и години да ја признаат својата љубов, затоа што веруваат дека тие зборови имаат големо значење и сакаат да чекаат додека не бидат целосно сигурни како се чувствуваат – вели психологот Карла Мери Менли.

– Сепак, некои луѓе го користат терминот „љубов“ прилично лесно и тие се подготвени да кажат „Те сакам“ по неколку недели.

Кога е рано да се каже „Те сакам“?

Веројатно е премногу рано да се каже „Те сакам“ ако не ја познаваш личноста толку добро, па веројатно мешаш љубов и за заљубеност Заљубувањето  е силно чувство на привлечност и приврзаност кон некого, додека љубовта подразбира чувство на поврзаност и блискост со некого.

partner

– Искрено да сакаш некого значи дека го гледаш таков каков што е и дека си подготвен да го прифатиш со сите свои доблести и маани – вели Менли.

Како и да е, може да почувствувате љубов неколку недели откако ќе ја запознаете личноста, тврди Менли, но и лиценциран брак и семеен терапевт Лекс Браун.

Браун вели дека станува збор повеќе за природата на времето поминато заедно отколку за времето поминато заедно.

– Кога ќе се појават трауматски настани и кога некое лице чувствува поддршка и грижа за својата „втора половина“, мозокот ослободува окситоцин и вазопресин, хормони кои ги тераат луѓето да сакаат долгорочни односи – вели таа.

Треба ли прво да го кажеш тоа?

Во принцип, ако две лица се сакаат, не е важно кој прв ќе објави љубов. Но, ако не сте сигурни дали вашиот партнер се чувствува исто како и вие, сепак можете да му кажете како се чувствувате – само внимавајте зошто го правите тоа.

ljubov

Затоа, време е да кажете „Те сакам“:

  • Вие го познавате вашиот партнер исклучително добро
  • Ги препознавате недостатоците на вашиот партнер, но сепак го сакате
  • Имавте значајни искуства заедно
  • Разговарате меѓусебе за иднината на вашата врска

Кога не треба да го кажувате “Те сакам” за првиот пат:

  • За време на сексот
  • Кога сте пијани
  • Преку порака
  • Кога чувствувате притисок
  • Кога сакате нешто од вашиот партнер и мислите дека изјавата за љубов ќе ви
  • помогне да го добиете тоа што го сакате

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!