ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пудинг од капини: Вкус што не се заборава!

Пудинг од капини: Вкус што не се заборава!

Кремаст, сочен пудинг – десерт што секогаш ќе го правите …

Состојки

  • 500 мл полномасно млеко
  • 1 стапче ванила
  • 5 жолчки
  • 150 гр шеќер
  • 1 желатин
  • 250 мл слатка павлака

Прелив:

  • 200 гр капини
  • 50 мл вода
  • 80 гр шеќер

Како да го подготвите?

Ставете млеко и стапче ванила да се готват. Изматете ги жолчките и шеќерот додека не се пени, а потоа истурете го зовриеното млеко од кое сте ја извадиле ванилата. Гответе на пареа со постојано мешање. Кога кремот ќе се згусне, извадете го и оставете го да се излади. Измешајте го отечениот и исцеден желатин во млакиот крем и оставете го да се олади со повремено мешање. Измешајте ја изматената слатка павлака во добро ладениот крем и пренесете ја смесата во влажен калап. Оставете го во фрижидер да се смести добро. За преливот, зовријте вода и шеќер во тенок сируп, па спуштете ги капините и варете неколку минути. Пренесете го кремот во чинија и прелијте го со разладените капини.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!