Ако сте пушеле порано ова се 10 намирници кои го исфрлаат никотинот од телото

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Сите сме многу свесни за негативниот ефект на цигарите и никотинот врз нашето тело. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин да го исчистите вашето тело од никотин е со помош на оваа храна.

1. Спанаќ

Фолната киселина е многу важна за нормално функционирање и развој на организмот, но исто така му помага на организмот да се ослободи од никотинот. Големи количини на фолна киселина се наоѓа во спанаќот.

2. Брокула, карфиол и зелка

Зеленчукот од овој тип е исклучително здрав. Покрај тоа што содржи полифеноли, за кои се покажало дека се корисни во намалувањето на различните воспаленија во дигестивниот систем, тој содржи и антиоксиданти кои го чистат телото од бројни токсини. Гответе ги што е можно пократко за да ги зачувате нивните благодети.

3. Зелен чај и витаминска вода

Со пушење, телото ја губи потребната течност и дехидрира многу побрзо. Со пиењето голема количина домашна витаминска вода што лесно можете да си ја направите и зелениот чај полн со антиоксиданти го исфрла никотинот од организмот.

4. Моркови

Никотинот ја уништува кожата и ја прави безживотна и сува. Ако сакате да се ослободите од овие грди несакани ефекти од пушењето, јадете што повеќе моркови. Содржи големи количини на витамини А, К, Ц и Б кои се главните средства за чистење на организмот. Исцедете го морковот во соковник измешан со јаболко и лимон или изрендајте го во салата.

5. Киви, лимон и портокал

Освен вода, пушењето ги отстранува витамините А, Ц и Е од организмот, кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат на телото да се бори против разни инфекции и бактерии. За да ги надоместите изгубените витамини, јадете киви или испијте чаша лимонада.

Сокот од портокал го хидрира телото, му ги обезбедува потребните витамини, но исто така го чисти организмот од никотин. Исцедете два портокали, додадете малку вода и пијте помеѓу оброците.

error: Content is protected !!