ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пуштете го сето онаа што не ви е судено и прифатете како што е

Многумина од нас се жалат дека животот е комплициран. Како и да е, вистината е дека сè е во наши раце и дека ако почнеме да ги правиме вистинските работи, можеме повторно да го направиме животот едноставен.

Прво, треба да одредите што е навистина важно за вас, а потоа треба да се фокусирате на отстранување на сè друго, што е можно повеќе.

Додека секој има различна идеја за тоа како треба да изгледа пријатен и поедноставен живот, постојат неколку работи што одговараат на повеќето стилови на живот.

Овие три едноставни совети ќе ви помогнат да се движите во вистинската насока:

1. Игнорирај ги желбите на другите луѓе

Се разбира, членовите на вашето семејство, пријатели и колегите може да имаат свои идеи за тоа што е најдобро за вас, но вашиот живот може да биде многу поедноставен и посреќен ако престанете да се грижите за тоа што мислат сите други.

Поврзете се со себе, прифатете го она што го сакате, ризикувајте и следете го своето срце. Не ги слушајте оние кои се обидуваат да ве спречат или ограничат – сонувајте големи соништа, колку што можете повеќе!

2. Прифатете дека продолжувате да растете

Наместо да се чувствувате лошо затоа што вашиот живот е „во фаза на градење“, прифатете ја идејата. Ангажирање во долгорочен процес на раст не значи дека не сте веќе убави – тоа само значи дека имате уште подобро утре што ве чека во иднина.

За оние од вас кои се чувствуваат заглавени во овој момент и изгубија надеж дека наскоро доаѓаат подобри денови – не престанувајте да верувате! Не се откажувај!

Можете да го промените вашиот живот во секое време. Сè уште можете да го проширите умот, да го отворите срцето и да ги искористите уникатните подароци што ви се дадени!

3. Не живејте во минатото

Секој момент кога се чувствувате како бесценети, ако не најдете начин да се вклучите во сегашноста, тогаш ќе ви недостига. Ако сè уште го анализирате минатото или се грижите за иднината, вклучете повеќе задачи за подигање на свеста во вашиот ден.

Медитирајте, слушајте релаксирачка музика, бидете дел од животот што се случува.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!