ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Разликата помеѓу топла и ладна вода: Како влијаат на здравјето на организмот?

Разликата помеѓу топла и ладна вода: Како влијаат на здравјето на организмот?

Со цел телото да функционира нормално, доволна количина на вода е од голема важност за циркулацијата и работата на цревата.

Најважното правило за здрав живот е: минимум осум чаши вода на ден.

Ако тренирате или се обидувате да изгубите тежина, мора да знаете дека самата диета нема да даде резултати без соодветно внесување на вода, што е поважно во овој случај.

Можеби сте чуле дека има полемики околу тоа дали е подобро да пиете топла или ладна вода. Всушност, и двете опции се добри за правилно функционирање на телото, но постои правило кога се пие топло и кога е ладно.

Ладна вода

Нема подобар начин за ладење и освежување отколку со ладна вода.Треба да се пие пред тренинг бидејќи поттикнува согорување на калории. Пиењето ладна вода помага телото да не се прегрее, особено додека вежбате или за време на топлото време. Непотребно зголемување на телесната температура може да го оптерети срцето затоа што вените имаат тенденција да се шират.

Консумирањето ладна вода за да се намали температурата на телото, исто така, помага да се потисне дехидрираноста што може да се појави поради прекумерно потење.

Студената вода ве буди.

Кога сме поспани, имаме навика да пиеме повеќе кафе отколку што е потребно, и тоа нема да помогне. Ако чувствувате поспаност, испијте една до две чаши вода што веднаш ќе ве разбуди.

Топла вода

Тоа е добар избор, особено наутро по будењето, бидејќи ја стимулира работата на сите органи, метаболизмот и варењето на храната. Кога ќе завршите со тренингот, најдобриот начин да ја надоместите изгубената течност и да ја повратите енергијата е да консумирате топла вода, која ќе ве исчисти одвнатре.

Топла вода одлична за работа на црева.

Топла вода спречува стареење на кожата. Таа е поефикасна за плакнење на насобраните токсини во организмот отколку ладната вода. Со ослободување на отпадни материи од телото, кожата може да стане помека и посјајна. Исто така, го стимулира производството на структурни протеини колаген и еластин, што ја затегнува кожата и ги измазнува брчките. Пиењето топла вода помага да се потисне запекот, како и други симптоми поврзани со него, како што се надуеност, гасови или грчеви во стомакот.

Се разбира, никогаш не смеете да пиете топла вода што доаѓа директно од боилерот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!