ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Размислувате да станете писател? Еве ги жанровите што носат најмногу пари

Размислувате да станете писател? Еве ги жанровите што носат најмногу пари.

Можеби им се чини неверојатно на оние што живеат и пишуваат во Европа, но пишувањето може да заработи и „добри пари“, па дури и мало богатство.

Ј. Роулинг, Стивен Кинг, Нора Робертс, Даниела Стил се само некои од најбогатите писатели во светот чие богатство се проценува на стотици милиони долари.

Сепак, дали ќе можат да заработат зависи од бројни фактори, а жанрот е често еден од нив. Не е исто да се објави збирка поезија или приказна за криминал. Затоа, ако чувствувате талент за различни приказни, пред да седнете на тастатурата, важно е да го одредите жанрот на делото со кое ќе излезете на пазарот.

Овие се најефективни:

Љубовни и еротски романи – 1,44 милијарди долари годишно

Не е ни чудо што љубовта и еротските романи се на прво место. Со над 800 милиони продадени примероци, Даниела Стил добро заработи, исто како Нора Робертс или Стефани Мајер.

Жанрот нуди многу можности за игра, а ваквите романи можат да бидат историски, хорор или дури и научна фантастика. Треба само да се има предвид дека книгите со љубовна тема се повеќе се купуваат во електронски формат, додека љубителите на криминалот сè уште сакаат стари добри печатени изданија.

Криминал и мистерии – 728,2 милиони долари годишно

Приказните за злосторства од пенкалото на Агата Кристи и денес ги „проголта“ публиката. Само „И нема никој“ е продаден во над 100 милиони примероци. Овој жанр стана многу популарен откако Артур Конан Дојл го напиша својот прв „Шерлок“ во 1892 година, и тогаш сфатија издавачите – добрата мистерија секогаш привлекува многу читатели.

Верски книги и популарна психологија – 720 милиони долари годишно

Иако многумина бегаат од книгите за „самопомош“ од разни „гуруа“ и „тренери“, ова е трет жанр во продажба. Многу продавачи на магла беа задоволни во тоа, но имаше и луѓе кои нудеа искрени одговори и совети на другите.

Треба да се има предвид дека најпродавани книги во оваа област се оние напишани од веќе успешни и славни луѓе, како што се Опра Винфри или Мишел Обама. Сепак, оваа област вклучува и бестселери како што е „Алхемичарот“ од Пауло Коељо.

Научна фантастика и научна фантастика – 590,2 милиони долари годишно
На списокот на 20-те најпродавани книги на сите времиња, половина спаѓаат во жанрот на научна фантастика или еп: „Господарот на прстените“, „Хобитот“, „Лавот, вештерката и гардеробата“ и шест од седумте делови од серијата „Хари Потер“.

Оваа индустрија расте како никогаш порано, а особено е популарна меѓу помладите читатели.

Хорор – 79,6 милиони долари годишно

Кој ќе се препушти на ужас, нема страв за своето постоење. Во оваа област, Стивен Кинг е неприкосновен владетел со продадени повеќе од 350 милиони примероци и скоро 400 милиони заработени пари. И кога на тоа ќе додадете и продажба на права на филмови и серии …

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!