ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пет Реченици Кои Никако Несмеете Да Ги Кажете После Добиен Комплимент

Ако случајно сте премногу скромни и ви е тешко да примите комплимент, овие пет реченици обидете се да ги избегнете следниот пат кога некој ќе каже убав збор за вас.

1. Навистина? Мислам дека што пати реков „како“ за време на презентацијата.

Кога барате дополнителен комплимент, испраќате порака дека не сте сигурни во вашата работа. Верувајте дека заслужувате пофалби и не споменувајте веднаш каква било негативност за себе, како што е одредена грешка или пропуст. Секогаш реагирајте подеднакво на комплимент. Насмевнете се и кажете „благодарам“.

2. Ма, тоа не е точно.

Кога некој ве потсетува колку сте одлични, тоа е како пријателски подарок, тешко е да се одбие. Ако не знаете како да реагирате или да го минимизирате комплиментот, тогаш на другата личност и испраќате порака дека не ја почитувате нивната проценка и мислењето што тие ви ги дадоа. Со негирање на комплимент, како да велите „не сте во право“ наместо „благодарам“.

Комплимент е потсетник за нешто што добро го направивте и треба да го добиете со насмевка на лицето.

3. Само го следев рецептот.

Иако повеќе сакате да преминете на друга тема на разговор веднаш, бидете свесни за вашите квалитети. Комплимент е потсетник за нешто што добро го направивте и треба да научите да го примате со насмевка на лицето.

Ако пофалбите се на сметка на готвењето, вие сигурно поминавте време проучувајќи го рецептот и подготвувајќи се да готвите убаво јадење. Земете ги заслугите за тоа и не го деградирајте својот труд.

4. Моите деца не се однесуваат ни приближно убаво како вашите.

Одолеете на нагонот веднаш да внесете убав збор во непријатни ситуации. Можеби звучи неискрено. Реагирајте на комплиментот природно и не давајте го автоматски за да го одвлечете вниманието.

5. (некохерентен говор)

Ако на вечера некој ви даде комплимент дека лесно стапувате во ново пријателство затоа што сте многу комуникативни и симпатични, а вие само продолжувате да блескате, тоа може да алудира на фактот дека не го заслужувате тој комплимент. Не кажувајте многу други зборови во тој момент, туку едноставно заблагодарете им се на комплиментот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!