ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рецепт кој ги зајакнува растенијата од коренот и им овозможува цветање

Рецепт кој ги зајакнува растенијата од коренот и им овозможува цветање.

Освен што влијае на подобрувањето на развојот и растот на растението, има и позитивно влијание врз квалитетот на почвата.

Ако вашите цвеќиња растат бавно, не цветаат и пожолтуваат, испробајте го трикот на искусни градинари кои со помош на квасец им даваат на растенијата нов сјај.

Клучот е во додатоците што се поевтини, поприродни, а резултатите се веднаш видливи.

Растенијата бараат малку повеќе внимание и состојки во текот на пролетта и летото. Дали знаевте дека скапите и вештачки ѓубрива од аптеката можат да го заменат оплодувањето на цвеќето со квасец.

Промени во растенијата

Недостатокот на хранливи материи во подлогата се рефлектира во промените на самите растенија.Ако растението расте бавно, нема да цвета, има промени на лисјата, коренот слабо се развива и слично, тоа се показатели дека нешто не му недостасува и има потреба од подобра грижа.

Начинот да ги поправите работите е да ги храниме од време на време. Кога станува збор за цвеќето, обично се дава течно ѓубриво, природно или вештачко. Ние можеме сами да направиме природно ѓубриво. Обавезно пробајте ѓубриво со квасец, бидејќи искуствата се многу позитивни.

Зошто да се хранат растенијата со квасец?

Секој сака да има здрави и убави растенија, и токму тоа го постигнува квасецот. Добиваме побрз раст, подобро цветање, поубави лисја и посилни корени. Квасецот содржи состојки кои имаат добар ефект врз растот и развојот на растенијата – витамини од комплексот Б, фитохормони и ауксин. Замислете како расте тестото кога ќе месиме леб – слично, растенијата растат кога ќе им се даде квасец.

Како да направите раствор од квасец

Раствор од квасец за цвеќе и други растенија се прави со додавање на 1 лажичка шеќер и 1 литар вода на 10 гр квасец.

Во зависност од тоа колку раствор ви треба за наводнување на растенијата, пропорционално ќе направите доволно количество. Измешајте ги состојките и оставете да стои неколку часа, а потоа промешајте повторно и наводнете ги растенијата. Совет е решението да биде секогаш свежо.

Хранењето цвеќиња со квасец се прави од 10 до 15 дена. Во текот на летото, може да се наводни со ова решение еднаш неделно. Состојките на квасец го подобруваат квалитетот на почвата, што одговара на растенијата. Растенијата стануваат посилни, а додатокот на квасец може да се користи и за домашни растенија и за градинарски растенија.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!