ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рецепт за успех: Престанете да ги правите овие 5 работи, вашиот живот ќе биде поисполнет!

Рецепт за успех не е нешто невозможно. Научени сме дека луѓето кои се предаваат никогаш не победуваат. Но, се чини дека понекогаш треба да си дозволите да се откажете од некои верувања што долго време ги негувавте како точни, бидејќи тоа ќе придонесе да се чувствувате подобро.

Иако многумина ја ажурираат листата на планови и работи што ќе започнат да работат, психолозите советуваат дека пред да го сторите тоа, „испитајте“ ги верувањата кои биле ваша sвезда водилка на патот кон целите што никогаш не можете да ги постигнете. Исто така, треба да се откажете од навиките кои незабележливо станаа дел од вашиот живот, а кои во суштина ви штетат повеќе отколку што ви користат.

1. Престанете да ги користите парите како мерка за успех

Вие не треба да престанете да заштедувате пари, но престанете да ги користите за да го измерите успехот. Постојат многу луѓе кои заработуваат повеќе од вас и не се задоволни.

Богатите луѓе никогаш не изгледаат доволно. Тие го мерат својот успех според нивната заработка и богатство и, соодветно, никогаш не се задоволни. Затоа, не базирајте го својот успех на „дебелината на паричникот“.

2. Престанете да позајмувате

Секој сака да се ослободи од долговите што ги направил. Сепак, повеќето луѓе имаат тенденција да влегуваат уште подлабоко во долгови.

Ако сакате да бидете ослободени од долгови, обидете се да престанете да позајмувате пари. Користете го вашиот буџет за работите што навистина ви требаат, па на крајот на месецот, ако остане нешто – добро е. Можеби звучи едноставно, но тоа е првиот чекор кон елиминирање на лошите навики на постојано задолжување.

3. Престанете да се споредувате со другите

Споредбата е игра во која никој не може да победи. Секогаш кога ќе се споредувате со некој друг, секогаш ќе најдете некој чиј имот или начин на живот е подобар, поубав или попривлечен од вашиот.

Наместо опсесивно да се споредувате со другите, научете да бидете благодарни за она што го имате.

Исто така, имајте на ум дека истакнатите настани споделени од другите, особено на социјалните мрежи, не секогаш претставуваат што се случува зад затворени врати. Не ја гледате големината на работата што ја прават вашите пријатели за да го одржат својот животен стил, стресот што го кријат или проблемите со кои се соочуваат во емотивните односи.

4. Престанете да работите толку многу часови

Најуспешните луѓе често работат помалку, заработуваат повеќе и си го сакаат животот. Нивната работа ги надополнува нивните лични животи, наместо да се натпреваруваат. Затоа, тие имаат поголема слобода да донесуваат одлуки за нивните животи.

Годините на климатизација нè наведоа да веруваме дека напорната работа значи многу жртва. Точно, кратки периоди на ефикасна напорна работа се многу попродуктивни од 60-часовните работни недели со „преголем напон“. Вашата работа сепак ќе биде тука за вас подоцна, затоа живејте го својот живот сега.

5. Престанете со одложување

Со текот на годините, многу луѓе сфатија колку може да биде краток животот. Сега, кога знаеме колку е скапоцен животот, зошто да не го живееме во целост? Престанете да ги одложувате работите што се надевате дека „ќе ги направите еден ден, затоа што не чувствувате дека сега е време“. Нема време како сегашноста да започнете да го градите животот што всушност сакате да го живеете.

 

Ако престанете да ги правите овие пет работи, ќе најдете простор и време да се фокусирате на работите што ви се најважни во животот. Значи, започнете да се откажувате денес и вашиот живот ќе биде поисполнет.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!