ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рецепт за домашен пијалок за густа и здрава коса

Рецепт за домашен пијалок за густа и здрава коса.

Оваа храна веќе ја имате во кујната – направете природен пијалок за погуста коса и поубава кожа!

Лененото семе е богато со омега 3 масни киселини, за кои е докажано дека промовираат побрзо заздравување на раните, но исто така има корисен ефект и на нега на кожата – Исто така, лененото семе содржи линолеинска киселина, која е важен градежен блок на епидермисот. Лененото семе е одличен извор на витамин Е и витамин Б комплекс (рибофлавин, ниацин, тиамин, пантотенска киселина, витамин Б6 и фолати). Витаминот Е е многу важен во заштитата на кожата и мукозните мембрани од штетните ефекти на слободните радикали.

Исто така, лен се препорачува за нега на коса поради изобилството на витамини што ги содржи. Овој рецепт исто така користи лимон, кој содржи лимонска киселина, витамин Ц, магнезиум, калциум, флавоноиди и пектини, кои имаат корисен ефект врз нега на косата.

Природата ни подари бројни работи за нега и здравје на убавината, а еве како да направите пијалок за здрава, густа коса и поубава кожа:

Состојки:

  • 200 мл ленено масло
  • 3 мали кромид
  • 4 средни лимони
  • 1 кг природен мед

Подготовка:

Ставете ги лимонот и кромидот во блендер (два излупени и два нелупени лимони). Додадете масло и мед. Мешајте додека не се формира компактна маса, а потоа истурете ја во стаклена тегла и чувајте ја цврсто затворена во фрижидер.

Земете една лажица пијалок три пати на ден пред јадење, а најдобро е да користите дрвена лажица.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!