ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рецепт зa Караѓорѓева шницла како од ресторан: Една неопходна состојка ја прави посебна!

Рецепт зa Караѓорѓева шницла како од ресторан: Една неопходна состојка ја прави посебна!

Неизбежен специјалитет на сите ресторани на кои никој не може да им одолее.

Караѓорѓева шницла е еден од најпознатите српски рецепти создаден во педесеттите години, а интересно е што идејата за него се роди како последица на грешка при готвењето. Меѓутоа, ако таа грешка не се случеше, можеби ќе бевме лишени од овој специјалитет.

Творец на познатата Караѓорѓева шницла е готвачот на Тито, кулинарски професор Милован Мица Стојановиќ. Имено, шницлата настанал сосема случајно кога гостин во ресторанот го барал познатиот Киевски котлет за кој готвачот Миша Стојановиќ немал доволно состојки.

Сакајќи да го импресионира гостинот, тој користеше шницла и кајмак, што е неопходен српски специјалитет, и направи фантастично јадење што го украси во форма на орден на Караѓорѓева ѕвезда. Подоцна дознал дека гостинката всушност била Тамара Броз, снаата на Јосип Броз Тито.

Оваа полнета шницла, кој може да се направи од свинско, телешко или пилешко, е именуван по српскиот водач и водач на Првото српско востание – Караѓорѓе.

 

Стекот Караѓорѓева е српски бренд на кој луѓето од целиот свет не можат да му одолеат. Месо, крем и кремаст забен камен се совршена комбинација која воодушевува при првиот залак.

Состојки:

 • 1кг свинско, телешко или пилешко месо
 • 300гр кајмак
 • 200гр кашкавал
 • сол
 • зачини по вкус
 • масло за пржење

Состојки за похување:

 • 6 лажици презла
 • 6 лажици брашно
 • сол,бибер
 • 2 јајца

Тартар сос за прелив:

 • 2 дл кисела павлака
 • 2 дл мајонез
 • 4 кисели краставчиња
 • 2 чешниња бел лук
 • лажичка магдонос

Подготовка:

Добро истенчете ги шницлите со чекан за месо, потоа солете ги ситно и додајте ги зачините по вкус. Оставете ги настрана за да омекне месото. Во меѓувреме, изрендајте го сирењето. Премачкајте го месото со крем и посипете со сирење. Завиткајте го, и повлечете ги аглите внатре, така што кремот и сирењето да не истекуваат за време на пржењето.

Изматете ги јајцата, и во две одделни чинии истурете ги презла и брашно. Превртете го ролатот прво во брашно, потоа во јајца, а потоа и во презла.

Повторете го процесот се додека имате месо и друга храна.

Истурете поголема количина масло во подлабока тава и кога маслото ќе се загрее, спуштете ги подготвените стекови. Пржете ги рамномерно, повремено и нежно вртејќи, додека не поруменат. Извадете ги од тавата и ставете ги на чинија обложена со хартиена крпа за да се исцеди вишокот масло.

Послужете ги шницлите со печен компир или варен зеленчук и сезонска салата, и прелијте ги со тартар сос.

За тартар сос, ситно исецкајте ги киселите краставички и ставете ги во сад, потоа додадете кисела павлака, мајонез, ситно сецкан лук и магдонос. Измешајте се заедно и послужете како прелив со шницла.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!