ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рецепт за крцкав, пржен модар патлиџан кој се топи во уста: Идеален како гарнир, но и главно јадење

Рецепт за крцкав, пржен модар патлиџан кој се топи во уста: Идеален како гарнир, но и главно јадење.

Модриот патлиџан има благ и неутрален вкус и е одлична замена за месото.

Синиот модар патлиџан е многу интересен и нежен зеленчук , чија употреба во кујната може да биде неограничена. Луѓето сакаат да го подготвуваат на милион различни начини: полнети, печени во рерна, пржени…

Модриот патлиџан има благ и неутрален вкус и е одлична замена за месо , затоа често се користи во пити, мусаки, веганска лазања.

Пржениот модар патлиџан е многу интересно јадење богато со вкус, па освен што е одличен прилог, може да биде и целосен оброк.

Состојки:

  • 1кг модар патлиџан
  • 4 јајца
  • 250кг брашно
  • 1 лажичка сол
  • 500мл масло
  • босилек за декорација
  • 50гр сирење за декорација
  • 1 лажичка сос од домати
  • бибер по желба

Подготовка:

Исечете го модар патлиџан во прстени со дебелина од 1 см, солете го секој круг и оставете го да стои и оставете ја водата да тече. Исплакнете го модриот патлиџан за да ја отстраните горчината, а потоа исушете го со крпа.

Измијте ги јајцата и солта, и истурете го брашното над другиот сад.

Истурете го маслото во тавата и оставете го да се загрее на тивок оган.

Прво ставете ги прстените на модар патлиџан во брашно, па натопете ги во јајцата, а потоа ставете ги во тавата да се пржат додека не поруменат.

Пржената модар патлиџан ставете го на голема чинија, а потоа украсете ја со сос од домати и посипете со босилек и сирење.

Послужете топло со сос од павлака и сезонска салата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!