Рецепт за лесен чоколаден мус без шеќер

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Рецепт за лесен чоколаден мус без шеќер.

Чоколаден мус (чоколадна пена) за вас кои сте на диета или само сакате да внимавате на вашата линија.

Ви претставуваме вкусен чоколаден мус без шеќер. Прочитајте како можете да го направите ова задоволство. Се подготвува брзо и многу лесно.

Потребни состојки:

  • 300 г какао,
  • 2/3 шолја бадемово млеко,
  • 400 мл јогурт со малку маснотии,
  • 1/4 лажичка екстракт од ванила.

Начин на подготовка

Ставете какао во прав во еден сад.

Сварете го млекото во мало тенџере. Кога ќе зоврие, прелијте го со какаото и промешајте со шпатула. Прво промешајте многу полека, а потоа малку побрзо, постепено додавајќи го екстрактот од ванила.

Додека мешате, додадете јогурт. Мешајте додека смесата не стане хомогена.

Поделете ја смесата во чаши и ставете ја во фрижидер да стои 2 часа.

error: Content is protected !!