ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рецепт за совршен домашен сладолед од чоколадо: Откако ќе го пробате, секогаш ќе Ви биде прв избор

Рецепт за совршен домашен сладолед од чоколадо: Откако ќе го пробате, секогаш ќе го направите.

Неодоливо кремасто и вкусно ледено уживање како што не сте пробале порано.

Се верува дека античките Египќани конзумирале ладна мешавина направена од цеден мраз, мед и сок од свежо или ферментирано овошје во топлите денови, што всушност е рецепт за сладолед .

Ова ледено уживање е неодоливо во топлите денови, и дефинитивно ќе уживате во него особено ако се прави дома.

Овој неодолив домашен сладолед е далеку поевтин и повкусен од сите индустриски, а со сето тоа, можете да го подготвите исклучително лесно.

Состојки:

  • 1 литар густ јогурт
  • 2 чаши шеќер
  • 1/2 литар млеко
  • 300 грама шлаг
  • 200 грама чоколадо
  • 1 лажици какао

Подготовка:

Изматете го шлагот со млекото и јогуртот со шеќерот. Комбинирајте ги двете смеси во подлабок сад. Додадете какао и растопете го чоколадото, па додадете го во смесата и изматете добро. Ставете го во замрзнувач да се лади три часа.

Кога ќе го извадите од замрзнувач, можете да го послужите во чинии за сладолед или корнети и да посипете со мелени ореви по желба.

Ако сакате повеќе различни вкусови – ванила, кокос, лешник, поделете ја смесата во онолку чинии колку што планирате вкусови и додадете екстракт од ванила, лешник или кокос.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!