ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рецепт За Вкусен Леб Со Суво Грозје, Ореви И Парчиња Чоколадо

Покрај тоа што е богат со хранливи материи, лебот со суво грозје, парчиња чоколадо и ореви е здрав и ја обезбедува потребната енергијата во зима.

Состојки:

-250гр бело брашно
-250гр ‘ржано брашно
-1 лажица овес
-1 лажица суво грозје
-2 лажици какао во прав
-50 грама црно чоколадо
-грст ореви
-лажичка сол
-лажица шеќер
-пакет свеж квасец
-вода

Подготовка:

Измешајте го квасецот со вода, шеќер и малку брашно, а потоа додадете го остатокот од брашното, какао во прав, овесните снегулки, суво грозје, половина сецкани ореви, коцки чоколадо и доволно вода за да добиете густа компактна смеса.

Направете ја смесата добро и оставете го тестото да нарасне. Потоа измешајте го лесно, спуштете го во намастен и набрашнет плех за печење и оставете го да стои уште 15 минути на собна температура. Наредете ги јатките од орев на површината на лебот и испечете го лебот на 200 степени.

Овој леб оди одлично со џем, путер и / или мед, а со чаша топло млеко е добар избор за појадок или вечера.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!