ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Рецепт за вкусна и сочна пита со зелка

Рецепт за вкусна и сочна пита од зелка

Брза пита со зелка — вкус кој освојува. Исто така, можете да го направите во диетална варијанта со интегрално спелтино брашно.

Зелката изобилува со антиоксиданси и со витамин Ц и освен тоа што е здрава, таа е одлична и за подготовка на разни јадења бидејќи може да ја користите како главна состојка во многу специјалитети. Со неа можете да направите супи, мусака, пити.   Зелката му дава идеален вкус на секое јадење, особено ако добро и убаво го зачините.

Ви претставуваме рецепт за пита со зелка. За подготовката на оваа пита не ви е потребно многу време. Комбинацијата на зелка со специјален прелив од јогурт и јајца ќе направи оваа пита да биде ваш избор за вкусен појадок или вечера. Сочно, меко и толку вкусно, што нема да можете да застанете само со едно парче. Можете да го направите и во диетална варијанта со интегрално спелтино брашно.

Рецепт за пита од зелка

Состојки:

  • 500 гр зелка,
  • кромид,
  • сол, бибер,
  • копар,
  • 3 јајца,
  • 200 гр јогурт,
  • 150 гр спелтино брашно (бело),
  • прашок за пециво,
  • масло и
  • сусам.

Подготовка:

Ситно исецкајте ја зелката за салата, потоа и кромидот и измешајте. Во смесата додадете зачин, бибер и сол. Во посебен сад измешајте јајца, брашно, јогурт и прашок за пециво. Мешајте со лажица, а потоа матете со миксер додека не добиете еднолична кремаста смеса. Додадете сол. Подмачкајте ја тавата со масло, потоа истурете ја смесата со зелка, а одозгора смесата со јајце. Посипете ја питата со семе од сусам. Печете околу 40 минути на 180 целзиусови степени. Уживајте во топлиот оброк.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!