Рецепт за вкусна пита со спанаќ и фета сирење. Се подготвува брзо, а се јаде уште побрзо

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Рецепт за вкусна пита со спанаќ и фета сирење. Се подготвува брзо, а се јаде уште побрзо.

Одлична идеја за брза вечера или за појадок.

Сигурно ви се случило, за време на студените денови, да останете без идеја за тоа што би било добро да подготвите за вашето семејство. Најверојатно сакате рецепт за вкусно јадење што нема да ви одземе премногу време.

Затоа, денес на менито е пита со спанаќ и фета сирење, одличен домашен специјалитет кој може да се смета за богат појадок во есен.

Состојки:

  • 50 гр кори за пита,
  • 300 гр фета сирење,
  • 3 јајца,
  • 250 мл јогурт,
  • 200 мл масло,
  • 3 лажици брашно,
  • кесичка прашок за пециво,
  • половина кесичка сода бикарбона,
  • лажичка сол,
  • ким за посипување.

Подготовка:

Исчистете го и измијте го спанаќот, а потоа потопете го во топла вода и оставете го така пет минути. Посипете со вода и ситно исецкајте го спанаќот.

Изматете јајца во сад, потоа додајте јогурт, масло, сирење, сол, брашно, прашок за пециво, спанаќ и сода бикарбона. Измешајте добро сè.

Плехот во кој ќе печете премачкајте го со масло. Потоа ставете една кора, премачкајте ја со масло, па ставете уште две кори одозгора. Земете две лажици од смесата и премачкајте одозгора.

Повторете го процесот за да добивате фил и кора. Последната кора премачкајте ја со масло и посипете со ким. Печете на 180 степени додека кората не стане крцкава.

Послужете го топло. Ќе биде одлично и за следниот ден.

error: Content is protected !!