ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Редок Мерцедес што докажува дека АМГ отсекогаш бил пред своето време

Редок Мерцедес што докажува дека АМГ отсекогаш бил пред своето време

Бројни колекционери на автомобили ширум светот ќе бидат воодушевени кога ќе дознаат дека неодамна преку аукциската куќа Bonhams стана достапен еден многу редок модел на Mercedes-Benz 560 SEC AMG 6.0 Wide Body …

Само една од оние за кои се верува дека се 26 единици некогаш создадени, автомобилот на овој германски тјунер Wide Body првично е создаден во 1989 година. Врз основа на стандардниот модел 560 SEC, варијантата AMG првично се одликува со идентичен 5,6-литарски V8 мотор со 300 КС, но тој е прилагоден на масивни шест литри за да забележи зголемување на моќноста на 385 КС. Оваа дополнителна коњска сила му овозможува на моделот да забрза до сто за помалку од шест секунди, што е неверојатна бројка, особено кога ќе ја земеме предвид ерата во која е создаден.

Секако, покрај модификациите на моторот, оваа убавица доби и аеродинамична опрема со широко тело – по која е именувана, заедно со бројни други подобрувања во стилот AMG, вклучувајќи поголеми дискови сопирачки и поцврста спортска суспензија. Внатрешноста е целосно редизајнирана со истиот врвен третман и вклучува електрично прилагодливи седишта Recaro, двојна завршница со орев, специјален управувач AMG и тапацир од хромирана врата.

Според очекувањата на аукционерите, овој модел може да заработи околу 180.000 фунти кога паѓа чеканот, додека сите заинтересирани колекционери на ретки и класични машини можат да дознаат повеќе за оваа машина Мерцедес-Бенц 560 СЕМ АМГ 6.0 од 1989 година преку официјалната веб-страница на Бонамс.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!