ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ријалда Кадриќ Ќе Ја Паметиме По Овие Улоги

Својата кариера ја започна во телевизискиот филм „U banji jednog leta“ во 1977 година, со споредна улога на Цана Јанковиќ. Сепак, нејзината среќа се насмевна истата година, па доби улога во реализацијата на „Lude godine“, првиот дел од една од најпознатите, денес култни, домашни франшизи, „Žikina dinastija“.

rialda-kadric-lude-godine-

„Lude godine“ беа толку популарни што се направени сто продолженија: „Došlo doba da se ljubav proba“ (1980), „Ljubi, ljubi, al’ glavu ne gubi“ (1981), „Kakav deda takav unuk“ (1983), „Idi mi, dođi mi“ (1983), „Šta se zgodi kad se ljubav rodi“ (1984), „Žikina dinastija“ (1985) и „Druga Žikina dinastija“ (1986). Ријалда се појави во сите овие достигнувања.

rialda-lude-godine-

Другите улоги ги вклучуваат оние во филмовите „Kućna terapija“, „Dvoboj za Južnu prugu“, „Moljac“, „Ćao, inspektore“, „Šest dana juna“, „Lepotica iz Amhersta“, „Suncokreti“ и „Čudna noć“ .која беше нејзината последна улога – во 1990 година.

Ријалда оттогаш се повлече од јавниот живот. Последниот пат го помина во Атина, каде почина , на 58-годишна возраст.

rijalda-kadric

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!